A A+ A++

Publikacja z dnia: 19-01-2023 20:01

19 stycznia przed sądem Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie domniemanych nadużyć w gminie Kurzętnik.

Dopiero za trzecim razem udało się rozpocząć kilkumiesięczny proces. Wcześniej odwołano terminy rozpraw w październiku i w listopadzie.

Niewątpliwie mamy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem, kiedy na ławie oskarżonych zasiadają czołowe osoby zarządzające gminą liczącą ponad osiem tysięcy mieszkańców. Niebywałe jest również to, że w przypadku dwóch osób chodzi o ludzi pochodzących z wyborów, którym zaufali mieszkańcy gminy Kurzętnik.

Podczas czwartkowego posiedzenia prokurator z Prokuratury Okręgowej w Elblągu przedstawił zarzuty pięciu osobom zasiadającym na ławie oskarżonych. Odsuniętemu od wykonywania obowiązków służbowych wójtowi Wojciechowi D. zarzucił cztery czyny opisane w artykule 231 § 2 kk, w tym jeden w związku z art. 12 § I kk (czyn ciągły) oraz nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza tj. art. 231) § 1.

Wojciech D. nie przyznał się do popełnienia wyżej wymienionych czynów i odmówił składania wyjaśnień na sali sądowej. Co więcej poprosił sąd o opuszczenie rozprawy z uwagi na osobiste problemy zdrowotne. Dla sądu nie stanowiło to problemu albowiem na tym etapie obecność oskarżonych nie jest obowiązkowa.

Niemal identyczne zarzuty usłyszał Adam Z. pełniący do 18 lutego 2022 roku obowiązki zastępcy wójta gminy Kurzętnik. Również on nie przyznał się do winy ale złożył dość obszerne wyjaśnienia.

Jeśli chodzi o byłego przewodniczącego rady gminy Kurzętnik Zbigniewa L. to przedstawione zarzuty  wobec niego były tożsame jak wyżej. Również ta prominentna osoba nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Nie usłyszeliśmy dlaczego Zbigniew L. jako osoba publiczna, zobowiązana do składania oświadczeń majątkowych nie uwzględnił dochodów uzyskiwanych z tytułu udziałów w spółce, której nazwa przewijała się w materiale dowodowym prokuratury. Kwota niewielka, bo raptem 3800 zł przy dochodach sięgających 120 tys. złotych rocznie, zaś konsekwencje wynikające z tego zaniedbania olbrzymie.

Kolejny oskarżony Andrzej P. były prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kurzętniku Sp. z o.o. również nie czuł się winnym. Prokurator postawił mu zarzut opisany w art. 286 § 1 kk, czyli w kolokwialnym rozumieniu oszustwo i to w sposób ciągły. Zarządzający tą jednostką gminną od początku jej utworzenia w listopadzie 2010 roku również złożył przed sądem wyczerpujące wyjaśnienia.

Identyczne zarzuty usłyszał Krzysztof M. pełniący w ZGK Kurzętnik obowiązki kierownika ruchu. Z jego lakonicznych wyjaśnień wynikało, iż starał się tylko w pełni wykonywać polecenia służbowe. Dlatego trudno było mu się przyznać do winy. Kierownik wysyłał poległych sobie pracowników do zadań zleconych głównie przez pracowników merytorycznych z urzędu gminnego. Sporządzał dokumenty wykonanych prac, zakres godzinowy na podstawie kart drogowych. W miesięcznych zestawieniach były podstawą dla wystawianych faktur przez prezesa ZGK obciążających budżet gminy.

Praktyką w tej jednostce było to, iż zlecenia były głównie dysponowane ustnie lub telefonicznie. Rozpoczęty właśnie przewód sądowy ma wykazać dlaczego pracownicy ZGK wykonujący swoje obowiązki służbowe kierowani byli do prac porządkowo – budowlanych na posesji prywatnej wójta w Krzemieniewie, bądź robót budowlanych w posiadłości jego córki za które obciążono urząd gminy. Niezgodności dopatrzono się też w związku z pracami wykonywanymi dla spółki “Ranczo”, gdzie również użyto sprzętu i ludzi z ZGK Kurzętnik. Wiadomo, że udziałowcami tej spółki są w części ludzie właśnie zasiadający na ławie oskarżonych.

Z uwagi na toczące się postępowanie nie przedstawiamy szczegółowo złożonych wyjaśnień, tym bardziej przed wysłuchaniem kluczowy dla tej sprawy świadków z urzędu gminy. To nastąpi pod koniec marca, zatem do tematu powrócimy.

(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUniemożliwili pijacki rajd piratowi drogowemu
Następny artykułPGE planuje w I pół. '23 przedstawić aktualizację strategii i dopiąć projekt finansowania atomu