A A+ A++

Diagnoza „niepłodność” jest dużym wyzwaniem dla osób pragnących zostać rodzicami. Niestety nie zawsze leczenie za pomocą leków, zabiegów, inseminacji domacicznej przynosi oczekiwany efekt w postaci ciąży. Czasem niezbędne jest zastosowanie in vitro, które jest dosyć kosztowne i nie każdy może sobie na tego typu terapię pozwolić. Dużym wsparciem okazuje się ogólnopolski program refundacji in vitro, finansowany z budżetu państwa. Realizowany jest w ośrodkach wspomaganego rozrodu, jak chociażby Klinika Bocian w Lublinie.

Ogólnopolski program in vitro

Program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028” ma zapewnić równy dostęp do leczenia niepłodności metodą in vitro i przyczynić się do poprawy demograficznej. Poza tym daje też możliwości zabezpieczenia płodności na przyszłość u osób przed lub w trakcie leczenia onkologicznego.

Refundowane procedury in vitro

W tym przypadku finansowaniu podlega cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego, zarówno kwalifikacja par, konieczne badania, jak i niezbędne części procedury in vitro potrzebne do jej skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia. Para może skorzystać nie tylko z własnych gamet, ale również, o ile są takie wskazania medyczne, z dawstwa nasienia, komórek jajowych i zarodków. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że para będzie miała możliwość skorzystania z 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu – do 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawcy, do 2 cykli z komórkami dawczyni i do 6 cykli z zarodkami dawców. 

Kwalifikacja par do ogólnopolskiego programu in vitro

Para, która chce skorzystać z rządowego programu refundacji in vitro, musi spełnić kilka warunków, dotyczących związku, wieku, ale też kwestii medycznych. Jeżeli chodzi o związek to para musi być albo małżeństwem, albo we wspólnym pożyciu. Górna granica wieku ustalona jest dla kobiet, jak i dla mężczyzn. U pacjentek jest to maksymalnie do 42. roku życia, gdy korzystają z własnych oocytów lub nasienia dawcy, do 45. roku życia, gdy podchodzą do procedury in vitro z dawstwem zarodków lub komórek jajowych. W przypadku panów do 55. roku życia. Warto wskazać, że program jest otwarty również dla osób, które mają zamrożone zarodki, podchodziły wcześniej do innych samorządowych programów dofinansowania do in vitro, a także mają już dzieci.

Realizatorzy programu in vitro

W drodze konkursu spośród ośrodków wspomaganego rozrodu, zostały wyłonione klinik, które są realizatorami rządowego programu refundacji in vitro. Do nich należy też Klinika Bocian w Lublinie, zlokalizowana przy ul. Relaksowej 26, zajmujący się diagnostyką i leczeniem niepłodności także za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką telefonicznie: +48 81 475 76 80 lub odwiedzając stronę:

https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWażne zmiany dla przedsiębiorców dotyczące wystawiania faktur
Następny artykułPomoc po powodzi w powiecie bielskim: gdzie zgłaszać szkody?