A A+ A++

Zaplanowane na okres od połowy 2021 roku do końca 2022 roku projekty można zgłaszać do 28 lutego 2021 roku. Wartość pierwszej nagrody wynosi 4000 euro dla każdego z partnerów projektu.

Tematyka i forma projektów jest dowolna. – Młodzież może zająć się na przykład kulturą, sportem czy sytuacją społeczną w swojej okolicy – wszystkim, co ją interesuje i dzięki czemu chciałaby sprawić, że lokalnym mieszkańcom będzie żyło się lepiej, ciekawiej czy atrakcyjniej. Od nagrania audioprzewodników po polskiej i niemieckiej gminie przez wspólne posiedzenie parlamentów młodzieżowych po międzypokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy – najważniejsze, aby projekty zostały przygotowane i zrealizowane z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec – mówi Maria Albers z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Do współpracy uczestnicy mogą zaprosić również lokalne organizacje lub instytucje.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Była dyrektor Brodnickiego Domu Kultury Ewa Dembek, współorganizatorka polsko-niemiecko-ukraińskiego projektu, który znalazł się w finale poprzedniej edycji konkursu 2017-2019, przekonuje:

– Młodzież, która brała udział w naszym projekcie, wywodzi się z różnorodnych środowisk, z Brodnicy w kujawsko-pomorskim i Lipinek w warmińsko-mazurskim. Pochodzą z małych miejscowości, gdzie nie mają takiego dostępu do edukacji czy kultury jak w dużych miastach. Spotkania z rówieśnikami z różnych krajów i udział w finale konkursu, podczas którego przyglądali się pomysłom innych, otworzyły ich na świat i sprawiły, że stali się bardziej tolerancyjni. Dzięki temu w naszych małych społecznościach obcy przyjmowani są z akceptacją. Takimi projektami budujemy tu, na miejscu, społeczeństwo obywatelskie.

W projektach muszą wziąć udział osoby do 26. roku życia z Polski, Niemiec i ewentualnie trzeciego kraju. Aby zgłosić projekt do konkursu, należy wspólnie z partnerem wysłać szkic projektu poprzez formularz online. Spośród zgłoszeń jury wyłoni finalistów konkursu, którzy m.in. podczas seminarium wprowadzającego będą mieli czas na dopracowanie lub zmodyfikowanie dostarczonych szkiców projektów z pomocą trenerów i ekspertów. Projekt musi obejmować przynajmniej dwa spotkania w okresie od lipca 2021 roku do końca 2022 roku, składające się każdorazowo z przynajmniej czterech dni – jedno po polskiej, drugie po niemieckiej stronie. W przypadku trwania pandemii spotkania mogą odbyć się online. Wszystkie projekty finałowe otrzymają dofinansowanie PNWM. Latem 2023 roku polsko-niemieckie jury wyłoni zwycięzców i odbędzie się seminarium podsumowujące oraz uroczyste wręczenie nagród: 4000 euro dla każdego z partnerów projektu za zajęcie pierwszego miejsca, 3000 euro –  drugiego i 2000 euro – trzeciego. Koszty uczestnictwa wszystkich finalistów w tej uroczystości, a także w obu seminariach, ponosi PNWM.

Kto nie ma jeszcze partnera do projektu, może poszukać go czy to za pomocą giełdy kontaktów online Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży czy to na własną rękę. Warto sprawdzić tę możliwość w partnerskiej gminie lub powiecie z Niemiec, jeśli takie istnieją. Partner projektu może także pochodzić z innego, dowolnego miejsca w drugim kraju.  

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Urzędy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia czy też szkoły – każdy, kto z niemieckim partnerem organizuje wymianę młodzieży, może się zwrócić do PNWM o dotację na projekt. PNWM została utworzona 17 czerwca 1991 roku jako organizacja międzynarodowa przez rządy Polski i Niemiec, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia organizacji dzięki jej wsparciu odbyło się blisko 80 tysięcy projektów, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi. Więcej informacji o PNWM: www.pnwm.org
 
Filmowa relacja z projektu w Brodnicy (2018 r.): https://www.youtube.com/watch?v=v2nTi91-5M8&list=PLJn9hd7Nlh60IfEs6U6c86715By_s-cJW&index=7
Więcej informacji o konkursie: www.pnwm.org/pnwm/nagroda-mlodziezy/

(24.11.2020 Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM))

24-11-2020 17:11 by Grzegorz Podkomorzy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHome office, obsługa klienta – jak zarządzać firmą w obliczu covid-19?
Następny artykułWOŚP potrzebuje wolontariuszy