A A+ A++

Od 6 kwietnia można zgłaszać swój udział w I etapie konsultacji społecznych, dotyczących opracowania „Planu Zrównoważonej Mobilności dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Wrocławia” (PZM MOFW).

Plan Zrównoważonej Mobilności dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Wrocławia jest strategią długoterminową, nastawianą na zapewnienie dobrego dostępu do celów podróży i usług, zawierającą również plan wdrożenia.

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej wyrażonym w Wytycznych Opracowanie i wdrożenie planu zrównoważonej mobilności miejskiej, jego podstawowe cechy to:

  • długoterminowa wizja oraz przejrzysty plan wdrożenia,
  • podejście partycypacyjne,
  • zbilansowany i zintegrowany rozwój wszystkich środków transportu,
  • integracja pozioma i pionowa,
  • ocena obecnej i przyszłej skuteczności,
  • regularne monitorowanie, przegląd oraz raportowanie,
  • branie pod uwagę kosztów zewnętrznych dla wszystkich środków transportu,

Jakie są podstawowe cele planu mobilności?

  • zapewnienie wszystkim obywatelom takich opcji transportowych, które umożliwiają dostęp do celów podroży i usług,
  • poprawa stanu bezpieczeństwa,
  • przyczynianie się do redukcji zanieczyszczenia powietrza i hałasu, redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz konsumpcji energii,
  • poprawa wydajności i efektywności kosztowej transportu osób i towarów,
  • pozytywny wpływ na atrakcyjność i jakość środowiska miejskiego z korzyścią dla mieszkańców, gospodarki oraz społeczności jako całości.

Opracowanie będzie obejmować obszar następujących gmin z województwa dolnośląskiego: Wrocław, Bierutów, Brzeg Dolny, Jelcz-Laskowice, Kąty Wrocławskie, Międzybórz, Oborniki Śląskie, Prusice, Siechnice, Sobótka, Strzelin, Syców, Środa Śląska, Trzebnica, Wołów, Żmigród, Miasto Oleśnica, Miasto Oława, Borów, Czernica, Długołęka, Dobroszyce, Domaniów, Dziadowa Kłoda, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Kostomłoty, Krośnice, Malczyce, Mietków, Miękinia, Oleśnica, Oława, Przeworno, Wisznia Mała, Zawonia, Żórawina oraz z województwa opolskiego: Brzeg.

Cel I Etapu konsultacji

Celem tego etapu jest przede wszystkim upowszechnianie, a więc poinformowanie interesariuszy oraz mieszkańców o rozpoczęciu prac nad PZM dla MOFW, wraz z uzyskaniem zwrotnej informacji o oczekiwaniach, potrzebach, obawach, preferencjach, pozwalającym na postawienie roboczych hipotez dotyczących celów strategicznych, do późniejszej weryfikacji w ramach badań i ekspertyz.
Podczas I etapu konsultacji uczestnicy zostaną poinformowani o celu prac, ich mechanice, ramach czasowych, zaangażowanych zasobach i podmiotach, spodziewanym efekcie. Biorący udział będą mogli również zgłaszać modyfikacje i usprawnienia, ale ze względu na dominację komponentu promocyjno-informacyjnego w profilu 1. etapu konsultacji, ich stopień szczegółowości będzie​ najmniejszy, dotycząc głównie samej idei, zaangażowania osób i podmiotów oraz sposobu informowania o procesie, jak również pierwszego rozpoznania oczekiwań i wyobrażeń o procesie i jego efektach. W ramach tego etapu konsultacji możliwe byłoby rozbudowanie wiedzy dotyczącej również: negatywnego oddziaływania transportu na mieszkańców i priorytetowych działań zaradczych; przyczyn osiedlania się w źle skomunikowanych miejscach, skazujących mieszkańców na długie podróże oraz nieprzyjazne środowisku środki transportu; możliwych czynników wyzwalających
zmiany.

Kto konsultuje?

Interesariusze i mieszkańcy.

Terminy konsultacji

  • 19/04/2021 – godz. 8.00,
  • 20/04/2021 – godz. 13.00,
  • 21/04/2021 – godz. 17.00,
  • 23/04/2021 – godz. 10.00.

Forma konsultacji

Konsultacje on-line.

Przyjmowanie zgłoszeń

Zgłoszenia elektroniczne od 06.04.2021 r. pod adresem poczty elektronicznej [email protected].

Projekt jest realizowany przez Gminę Wrocław w ramach dotacji udzielonej przez Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak przechowywać i jak odświeżyć wędlinę? Świąteczny recykling
Następny artykułPrawie 33 tys. zakażeń w Polsce