A A+ A++

Oficjalne otwarcie nowego warszawskiego szpitala miało miejsce w czwartek 11 lutego.

– Ta inwestycja była wyczekiwana przez mieszkańców południowych dzielnic miasta – Ursynowa i Wilanowa – oraz sąsiadujących z Warszawą miejscowości – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Koncepcja wybudowania szpitala w tym miejscu powstała blisko dekadę temu dzięki inicjatywie ówczesnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz–Waltz. Budowa rozpoczęła się w 2016 roku i miała mieć finał w roku ubiegłym. Pandemia jednak wydłużyła termin realizacji. Jesienią ubiegłego roku zapadła decyzja o przyspieszeniu prac, tak by jak najszybciej placówka ta mogła pełnić rolę szpitala covidowego. Na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia do placówki wojewoda mazowiecki przeznaczył 22 mln złotych. Pierwsi zakażeni pacjenci mają trafić do Szpitala Południowego 15 lutego. W odróżnieniu od tymczasowej placówki zorganizowanej na Stadionie Narodowym, Szpital Południowy będzie przyjmował także pacjentów w cięższym stanie, wymagających najbardziej intensywnej opieki.

Również ciężkie przypadki

Położony w sąsiedztwie Centrum Onkologii budynek Szpitala Południowego jest złożony z trzech pięciopiętrowych modułów. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ponad 40 tys. m², co odpowiada powierzchni blisko sześciu boisk do piłki nożnej.

– Zależało nam, aby oddać do użytkowania cały kompleks. Obecnie uruchamiamy nowoczesny szpital, w którym możemy zapewnić docelowo 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych – mówił podczas otwarcia prezydent Trzaskowski. Od 25 stycznia w części budynku działa punkt szczepień przeciw COVID-19. Zaszczepiono tu już trzy tysiące osób.

Czytaj także: Alkohol bez opłat

Nowe oddziały po zakończeniu epidemii

Docelowo, po ustąpieniu pandemii, Szpital Południowy będzie nowoczesną, wielooddziałową placówką leczniczą, służącą mieszkańcom południowej Warszawy. Trwają rozmowy z NFZ na temat kontraktu.

– Chcemy tu uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym – wyliczał Trzaskowski. – W placówce znajdą się również nowoczesne laboratorium, apteka, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz przychodnia przyszpitalna.

Szpital Południowy już dziś przyjmie pierwszych pacjentów. Na razie będzie pełnił role szpitala covidowego.

W Szpitalu Południowym będzie działał też system ratownictwa medycznego z SOR oraz własnym lądowiskiem dla helikopterów, które znajduje się na dachu budynku, ponad 24 m nad poziomem terenu.

Dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego będzie to najbliższy warszawski szpital.

Na budowę ursynowskiego szpitala miasto wydało 370 mln złotych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremiera książki
Następny artykułZmiana prognozy na przyszły tydzień – potencjalnie niebezpieczna sytuacja