A A+ A++

12.10.2020r. 16:01

Państwowy producent energii jądrowej Nuclearelectrica podał w oświadczeniu, że projekt umowy o wartości 8 miliardów dolarów zawiera plany modernizacji bloku 1 z reaktorem Candu 6 o mocy 650 MWe, który rozpoczął eksploatację komercyjną w grudniu 1996 roku oraz budowę dwóch nowych jednostek w elektrowni jądrowej Cernavodă.

“Po formalnym wejściu w życie to historyczne porozumienie stworzy podstawy dla Rumunii do wykorzystania wiedzy i technologii Stanów Zjednoczonych w ramach międzynarodowego zespołu remontu i budowy jądrowych bloków energetycznych w EJ Cernavoda. Umowa podkreśla znaczenie strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Rumunią oraz nasze wzajemne zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne w regionie” – stwierdził DOE.

Nuclearelectrica stwierdziła, że umowa “co do zasady” obejmuje główne elementy porozumienia o współpracy. Zgodnie z ustawodawstwem krajowym i europejskim oraz Traktatem Euratom, projekt umowy zostanie przesłany do Komisji Europejskiej.

Dyrektor generalny Nuclearelectrica, Cosmin Ghita, powiedział, że porozumienie przewiduje również wsparcie rumuńskiego krajowego przemysłu jądrowego. Pozwala także na dzielenie się wiedzą techniczną, regulacyjną, oraz dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony obiektów jądrowych.
Minister Popescu spotkał się także z Kimberley Reed, prezesem i przewodniczącą amerykańskiego Exim Bank w celu podpisania protokołu ustaleń w sprawie finansowania projektu Cernavodă i innych projektów w Rumunii. Pakiet finansowy jest największym wsparciem finansowym otrzymanym kiedykolwiek przez Rumunię i świadczy o zaufaniu, jakim Stany Zjednoczone darzą swojego wieloletniego partnera i sojusznika, powiedział ambasador USA w Rumunii Adrian Zuckerman.

Analitycy banku i Rumunii zbadają i zidentyfikują opcje potencjalnego wykorzystania finansowania Exim w wysokości do 7 miliardów dolarów oraz zidentyfikują obszary do współpracy w celu promowania możliwości rozwoju biznesu, szczególnie w branży energetycznej i infrastrukturalnej, stwierdza oświadczenie. Bank powiedział, że do tych obszarów należałaby również energia jądrowa.

Nuclearelectrica w czerwcu zakończyła trwające sześć lat rozmowy z China General Nuclear (CGN) na temat projektu Cernavodă. Ani Nuclearelectrica, ani rząd nie powiedzieli, dlaczego Rumunia anulowała umowę z CGN. Według doniesień prasowych CGN była krytykowana przez rumuńskich “partnerów strategicznych” za kwestie bezpieczeństwa związane z wykorzystaniem chińskiej technologii. Raporty mówiły również, że pojawiły się obawy o koszty związane z projektem Cernavodă.

Według doniesień prasowych współpraca między Nuclearelectricą a CGN stała się niepewna po podpisaniu przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa i prezydenta USA Donalda Trumpa w ubiegłym roku w Waszyngtonie wspólnej deklaracji, w której wezwano do ściślejszej współpracy między USA i Rumunią w dziedzinie energii jądrowej.

W lipcu, podczas wizyty w elektrowni Cernavodă, premier Ludovic Orban powiedział, że Rumunia jest bliska podpisania porozumienia z nieujawnionymi “partnerami euroatlantyckimi” w sprawie ukończenia dwóch bloków energetycznych.

Rumunia zainwestuje 8-9 mld euro w budowę dwóch nowych obiektów, które powinny być gotowe do 2030 r. – powiedział Orban. “Jak najszybciej, po utworzeniu zespołu na szczeblu rządowym w celu zbadania najlepszych opcji, będziemy negocjować i podpisywać umowy, aby rozpocząć te fundamentalne inwestycje dla Rumunii” – cytuje słowa Orbana lokalna prasa.

W EJ Cernavodă działają komercyjnie dwa ciśnieniowe reaktory ciężkowodne (PHWR) Candu 6 dostarczone przez Atomic Energy of Canada Ltd i zbudowane pod nadzorem kanadyjsko-włoskiego konsorcjum AECL i Ansaldo.

Reaktor w bloku nr 1 rozpoczął pracę w 1996 roku. Jednostka nr 2 została ukończona i rozpoczęła działalność w 2007 roku. Wysiłki mające na celu wznowienie prac nad budową kolejnych bloków Cernavodă-3 i -4 rozpoczęły się w 2003 roku.

Projekt Cernavodă-3 i -4 obejmuje ukończenie i uruchomienie dwóch bloków typu Candu 6, każdy o mocy 720 MWe. Według Nuclearelectrica istniejące struktury obu bloków obejmują budynek reaktora, budynek turbogeneratora i konstrukcje obwodów hydrotechnicznych. Są one na różnych etapach ukończenia i zostaną wykorzystane do przyszłej budowy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJoanna Moro nie przejmuje się krytyką. Karmi dziecko piersią
Następny artykułMamut w zmarzlinie. Czy tak wygląda Polska widziana z zachodu?