A A+ A++

“RPO wniósł, by Sąd Najwyższy uchylił postanowienie sądu rejonowego z 2014 r. i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Musiałby on uzupełnić postępowanie dowodowe i dopuścić dowód z wypisu aktu notarialnego z oświadczeniem o odrzuceniu spadku” – przekazano w czwartkowym komunikacie na stronie Biura Rzecznika.

Instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona nową ustawą o SN, która weszła w życie w kwietniu 2018 r. Przewiduje ona m.in. możliwość składania do Sądu Najwyższego takich skarg na prawomocne wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat. Dotychczas do Rzecznika – jak podano – wpłynęło ponad 6,5 tys. wniosków o wystąpienie ze skargą nadzwyczajną, w tym niemal 2 tys. w sprawach cywilnych.

W postępowaniu, o którym RPO poinformował w czwartek, chodzi o orzeczenie spadkowe z 2014 r. Zgodnie z prawem do spadkobiercy należy decyzja, czy przyjmuje spadek – wraz z ogółem praw i obowiązków majątkowych. Spadkobierca, który odrzuca spadek, jest wyłączony od dziedziczenia.

Sprawa dotyczyła spadku po zmarłym w 2006 r. W 2010 r. wierzyciel zmarłego złożył do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po swoim dłużniku. By nie odziedziczyć długu, wszyscy członkowie rodziny odrzucali spadek po dalekim krewnym. W imieniu dwóch małoletnich dziewczynek, urodzonych w 2006 r. i 2011 r., spadek odrzucili także ich rodzice.

“Oświadczenie złożone przed notariuszem o odrzucen … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrów Wlkp.: Zajączek dotarł również do naszego szpitala
Następny artykułOczyszczaj skórę naturalnymi sposobami