A A+ A++

Rozporządzenie ws. tzw. strefy buforowej zostanie podpisane w środę, a w czwartek wejdzie w życie – poinformował dziś wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że strefa będzie obowiązywała na odcinku ponad 60 km; na długości ok. 45 km będzie miała szerokość ok. 200 metrów, a w rezerwatach i puszczy maksymalnie 2 km.

REKLAMA

Dziś w Białymstoku odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządu, na którym Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP. Jak poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk, konsekwencją praktyczną uchwały jest rozporządzenie MSWiA o utworzeniu strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej.

Mroczek, który w poniedziałek był gościem TVN24 podkreślił, że uchwała jest wsparciem dla funkcjonariuszy i żołnierzy oraz jasno określa, że państwo „jest z nimi, że podstawa ich działania będzie jasna, że będą mieli odpowiedni sprzęt i wyposażenie”.

Dopytywany o to, kiedy rozporządzenie wejdzie w życie odpowiedział, że zostanie ono podpisane w środę. – Zdążymy zrobić cały obieg rządowy i w czwartek wejdzie w życie – powiedział wiceszef MSWiA.

– W ogóle strefa będzie na długości, jeśli chodzi o granicę na tych dwóch odcinkach, w których mamy najwięcej przekroczeń (…) sześćdziesięciu kilku kilometrów. Na ok. 45 km będzie to strefa o głębokości ok. 200 metrów. Na przebiegu przez rezerwaty, puszczę, będzie trochę bardziej wchodzić w głąb terytorium kraju, ale nie więcej niż dwa kilometry – powiedział Mroczek.

Mroczek odniósł się również do uwagi, że kiedy PiS wprowadzało strefę zamkniętą przy granicy polsko-białoruskiej ówczesna opozycja protestowała. W jego ocenie obecna sytuacja nie jest porównywalna.

– Wtedy strefa była na kilkaset kilometrów, teraz będzie na 60. Będzie tylko 200 metrów od granicy i dziennikarze będą mieli (do niej) wstęp – zapewnił. Dodał, że w trakcie konsultacji m.in. ze stroną społeczną podjęto decyzję, by ograniczyć strefę „na głównym przebiegu 45 km jedynie do 200 metrów głębokości i w zasadzie nie będzie obejmować terenów zurbanizowanych; w zasadzie wszystkie miejscowości zostały wyłączone ze strefy” – mówił Mroczek.

REKLAMA

Podkreślił, że w stosunku do pierwotnej wersji projektu wprowadzone zostały bardzo duże zmiany i zapewnił, że dolegliwości wynikające z wprowadzenia strefy będą małe. – Natomiast chcemy ograniczyć jednak operowanie tych osób, które wspierają przemytników – powiedział.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że rozporządzenie ma charakter czasowy i będzie obowiązywało 90 dni. Pytany o to, czy jest możliwość jego przedłużenia odpowiedział, że nie.

Wprowadzenie strefy buforowej ma związek z narastającymi atakami na funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz na pomagających im żołnierzy i policjantów.

W czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią. Donald Tusk poinformował, że na początku posiedzenia, Rada Ministrów uczciła w poniedziałek minutą ciszy zmarłego żołnierza.

Przepisy ws. zapowiedzianej przez premiera strefa buforowej miały wejść w życie 4 czerwca, ale to odłożono; były głosy sprzeciwu np. samorządów lokalnych. W ostatnim tygodniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje na ten temat m.in. z samorządami, naukowcami, organizacjami, służbami, przyrodnikami. Większość konsultowanych podmiotów wyrażała zgodę na strefę do 200 metrów.

(PAP)
autor: Marcin Chomiuk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Брюсселі відбудеться 23-й “Рамштайн” і Рада Україна-НАТО
Następny artykułAkcja krwiodawstwa w poznańskim szpitalu