A A+ A++

Kanał Gliwicki został otwarty dla żeglugi. Wcześniej Wody Polskie dokonały jego inspekcji i oznakowania. Przeprawa przez śluzy kanału: Łabędy, Dzierżno, Rudziniec, Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica możliwa jest 7 dni w tygodniu w godzinach od 6:00 do 22:00.

 
Kanał Gliwicki to jedyna taka droga wodna w kraju, powstała z myślą o transporcie. Wraz z sześcioma śluzami umożliwiającymi żeglugę od lat 30-tych minionego wieku łączy Górny Śląsk z Odrą i stanowi istotną część Odrzańskiej Drogi Wodnej. Jest położony w dolinie rzeki Kłodnicy na odcinku od Gliwic do Kędzierzyna Koźla, na terenie województw śląskiego i opolskiego. Wody Polskie – administrator Kanału Gliwickiego – rozpoczęły właśnie kolejny sezon żeglugowy.

Za sprawą przeprowadzonych w minionych latach szeroko zakrojonych, kompleksowych prac remontowych, obejmujących obiekty hydrotechniczne Kanału Gliwickiego, od 2021 r. wodniacy pokonują różnicę poziomów wody przeprawiając się przez zmodernizowane śluzy. Właśnie wówczas oddano do użytku ostatnie z obiektów, przechodzących prace o takim charakterze – informują Wody Polskie.

W minionym roku Kanał Gliwicki pokonało blisko 2 tys. jednostek pływających różnego typu: statków pasażerskich, łodzi motorowych, barek i pchaczy, kajaków, które łącznie śluzowały się 1.800 razy

– dodaje RZGW Gliwice.

Równolegle rozpoczął się także sezon żeglugowy na Kanale Kędzierzyńskim.

Aktualne komunikaty, informujące o warunkach nawigacyjnych na drogach wodnych w administracji RZGW w Gliwicach są dostępne na stronie internetowej Wód Polskich.

Nad bezpieczeństwem wodniaków oraz sytuacją na Odrzańskiej Drodze Wodnej wraz z Kanałem Gliwickim i Kędzierzyńskim czuwa nawet 200 pracowników Wód Polskich w Gliwicach, którzy obsługują śluzy i koryto żeglugowe kanałów oraz rzekę Odrę, monitorują sytuację, pozostają w kontakcie z rozlicznymi służbami – zapewnia Zarząd.

Niestety i w tym roku, już w lutym, w Kanale Gliwickim stwierdzono śnięte ryby. Według doniesień, martwe osobniki obserwowano też w ostatnich dniach.

(żms)/Wody Polskie
fot. Wody Polskie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzebudowa dwóch ulic wokół Parku Solidarności
Następny artykułPiąty wybór Kaczyńskiego. Kim jest Zbigniew Czerwiński, kandydat PiS na prezydenta Poznania?