A A+ A++

Rozpoczął się „Dzień Sąsiada w Baczach Mokrych” zorganizowany przez Centrum Kultury Gminy Zambrów oraz Sołectwo Bacze Mokre. Wydarzenie jest jednym z projektów w ramach Inicjatyw Lokalnych Gminy Zambrów, edycja 2024.

Około godz. 14:00 na terenach zielonych przy placu zabaw w Baczach Mokrych na przybyłych gości czekają liczne atrakcje: warsztaty kulinarne, warsztaty rzeźbiarskie, warsztaty strzeleckie, pogadanka historyczna o regionie, zawody i zabawy dla dzieci, wspólna biesiada, potańcówka pod gołym niebem.

Wydarzenie otworzyła sołtys wsi Bacze Morke Joanna Modzelewska w towarzystwie Wójta Gminy Zambrów Jarosława Kosa, Zastępcy Wójta Gminy Zambrów Ewy Denkiewicz oraz Dyrektor Centrum Kultury Gminy Zambrów Karoliny Ilczuk. W wydarzeniu udział wzięli oprócz mieszkańców wsi także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbrzeźnicy.

Na pamiątkę wydarzenia przy placu w Baczach Mokrych powstanie rzeźba postaci patrzącej w cztery strony świata – Światowida. Uczestnicy mogli korzystać z przygotowanych wypieków i napojów, a także potraw z grila i kociołków. Poczęstowano też wszystkich obecnych pierwszymi jagodami z okolicznych lasów.

Nazwa tej miejscowości pochodzi od staropolskiego imienia „Bacz”, które wywodzi się od słów baczyć, czyli uważać. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1398 roku, w tymże właśnie roku książę Janusz I wynagrodził za zasługi w służbie książęcej niejakiego Stanisława z Bacz (de Bacze) herbu Dołęga i jego bratanka Pawła, nadając im ziemie w pobliżu Nowogrodu. Stanisław z Bacz herbu Dołęga został też wynagrodzony przez księcia w 1409 roku następnymi nadaniami ziemskimi. Wynika z tego, że w ostatnich latach XIV wieku istniała już osada zwana Bacze. Warto dodać, że w miejscowości do dnia dzisiejszego mieszkają Baczewscy.

Zachęcamy do udziału i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosja histeryzuje? Zamieszanie wokół szczytu pokojowego w Szwajcarii
Następny artykułOnkolog: mamy kolejne przełomowe terapie dla chorych na raka płuca