A A+ A++

Wczoraj w pobliżu bazy lotniczej Luke w stanie Arizona rozbił się Mirage F1 należący do przedsiębiorstwa Airborne Tactical Advantage Company (ATAC) – jednej z kilku firm świadczących usługi „agresorów” w ramach szkolenia lotników wojskowych. Pilot Mirage’a zdołał się katapultować i doznał jedynie minimalnych obrażeń. Według oświadczenia służby prasowej bazy Luke samolot wykonywał rutynowy lot ćwiczebny. Nie ma na razie żadnych informacji o możliwych przyczynach zdarzenia.

Do wypadku doszło około godziny 11.10 czasu lokalnego. Maszyna spadła dwadzieścia pięć kilometrów od bazy, w obrębie miejscowości Buckeye, w pobliżu osiedla dla aktywnych seniorów Sun City Festival, ale na szczęście z dala od wszelkich zabudowań. Na miejsce zdarzenia przybyli między innymi strażacy z bazy Luke.

Serwis The War Zone, który własnymi kanałami ustalił, że rozbitą maszyną był Mirage F1, sugeruje, że rozbitą maszyną mógł być Mirage F1CR o rejestracji N633AX. Ten właśnie egzemplarz pojawił się w aplikacjach śledzących loty w czasie przed wypadkiem, a trasa przelotu urywa się mniej więcej w odpowiednim miejscu. Ponadto, jako że komunikat US Air Force mówi tylko o jednym pilocie, bardziej prawdopodobne jest założenie, iż rozbiła się maszyna jednomiejscowa.

ATAC, wchodzący w skład koncernu Textron, kupił we wrześniu 2017 roku sześćdziesiąt trzy używane Mirage’e F1 w wersjach zarówno jedno-, jak i dwumiejscowej. Około czterdziestu pięciu samolotów zmodernizowano i przygotowano według wymagań przetargu na usługi „agresorów”. Zamontowano w nich odbiorniki nawigacji satelitarnej, odbiornik TACAN powietrze–powietrze i nowe radia oraz dodano możliwość przenoszenia szkolnych zasobników walki elektronicznej, wyrzutni pułapek termicznych i ćwiczebnych pocisków powietrze–powietrze.

Oprócz samolotów (za około 21 milionów euro) ATAC kupił także pakiet sprzętu niezbędnego do ich obsługi oraz 150 silników SNECMA ATAR. Samoloty wyremontowano przy współpracy południowoafrykańskiej spółki Paramount Aerospace Systems, która miła już doświadczenie z myśliwcami tego typu, ponieważ w 2017 roku sama kupiła cztery sztuki. Paramount pomagała także spółce Draken International pozyskać i wyremontować Mirage’e F1 od Hiszpanii. Do zabezpieczenia zadań francuskich myśliwców ATAC utworzył w Fort Worth ośrodek, w którym składuje 3 miliony części zamiennych do samolotów i zatrudnia 200 mechaników do ich obsługi.

Umowa z siłami powietrznymi przewiduje, że w ciągu kilku lat Mirage’e ATAC-u wykonają ponad 1100 lotów szkolnych, głównie na rzecz 43. Eskadry Myśliwskiej z Tyndall i 58. Eskadry Myśliwskiej z Eglin. Ta pierwsza jest jednostką szkolną dla pilotów F-22, a ta druga – dla pilotów latających na F-35. W bazie Luke stacjonują przede wszystkim samoloty bojowe F-35A i F-16C/D przynależące do 56. Skrzydła Myśliwskiego, które odpowiada za szkolenie pilotów mających latać na tych maszynach.

Dzięki zaangażowaniu prywatnych samolotów piloci sił powietrznych mogą skoncentrować się na podnoszeniu własnych umiejętności, a nie na odgrywaniu celów dla innych. Również resurs płatowców zostanie w ten sposób wykorzystany na bardziej potrzebne cele niż rola oponentów w symulowanej walce powietrznej. Początek służby Mirage’ów pod szyldem ATAC-u nastąpił 14 grudnia 2020 roku, gdy pierwsze myśliwce przyleciały do bazy Tyndall w stanie Floryda, aby wziął udział w ćwiczeniach US Air Force. Od tej pory sześć Mirage’ów wraz z personelem około trzydziestu osób na stałe stacjonuje w tej bazie i pozostaje do dyspozycji sił powietrznych.

Wczorajszy wypadek kosztował flotę ATAC-u już drugiego Mirage’a w ciągu roku. W lutym 2021 roku rozbił się samolot dwumiejscowy, który wystartował właśnie z Tyndall. Wówczas obu pilotom również udało się katapultować. Tyle szczęścia nie miał niestety lotnik pracujący dla Draken International, który stracił życie w wypadku Mirage’a F1 w pobliżu bazy Nellis w Nevadzie.

Zobacz też: Thales pomoże zmodernizować tajwańskie fregaty typu La Fayette

Airborne Tactical Advantage Company

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe fakty w sprawie 15-letniej rosyjskiej mistrzyni olimpijskiej podejrzanej o doping
Następny artykułOdkroić czy nie ryzykować? Czy pleśń na jedzeniu jest szkodliwa?