A A+ A++

Liczba wyświetleń: 892

Ostatnie badania naukowe przyniosły zaskakujące odkrycie – okazuje się, że rośliny “krzyczą” w odpowiedzi na stres, taki jak cięcie lub brak wody. Naukowcy, wykorzystując specjalistyczny sprzęt, zarejestrowali dźwięki wydawane przez rośliny w sytuacjach zagrożenia.

Jak wynika z badań opublikowanych w „Science Alert”, w ramach eksperymentu naukowcy odcięli łodygi pomidorów i tytoniu, a następnie umieścili je w dźwiękoszczelnej komorze akustycznej. Za pomocą specjalistycznego sprzętu zaobserwowali, że rośliny pod wpływem stresu „wytwarzają” trzaskające lub klikające dźwięki o częstotliwościach ultradźwiękowych, całkowicie niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Niestety, naukowcom wciąż nie udało się do końca zrozumieć, w jaki sposób rośliny generują te dźwięki. Badacze spekulują, że może to być związane z procesami fizjologicznymi zachodzącymi w roślinach, takimi jak transport wody lub reakcje obronne.

To nie pierwsze odkrycie dotyczące „komunikacji” roślin. Wcześniejsze badania sugerowały, że rośliny mogą wymieniać informacje za pomocą substancji chemicznych lub elektrycznych impulsów. Teraz naukowcy dowodzą, że rośliny mogą również „krzyczeć”, by zasygnalizować swój stres.

Odkrycie to może mieć istotne znaczenie dla zrozumienia funkcjonowania roślin i ich reakcji na różne bodźce środowiskowe. W przyszłości może to pomóc w opracowaniu nowych metod uprawy roślin lub monitorowania ich stanu zdrowia.

Choć dźwięki wydawane przez rośliny są poza zakresem słyszalności ludzkiego ucha, naukowcy mają nadzieję, że uda im się lepiej poznać ten niezwykły mechanizm komunikacji roślin. Być może w przyszłości będziemy mogli „usłyszeć” rośliny i lepiej zrozumieć ich potrzeby.

Źródło: InneMedium.pl

TAGI: Rośliny

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВартість становить 6 млн грн: у Києві помітили найшвидший електромобіль BMW. Подробиці і фото
Następny artykułZ roku na rok coraz więcej turystów w Małopolsce