A A+ A++

Rosyjskie Siły Zbrojne testują zaawansowane pociski penetrujące beton zrzucane z myśliwców Su-30SM2. Nagranie przedstawiające te próby wyemitował ostatnio prowadzony przez rosyjskie Ministerstwo Obrony kanał telewizyjny “Zvezda”.

Rosyjskie Siły Zbrojne testują zaawansowane pociski penetrujące beton zrzucane z myśliwców Su-30SM2. Nagranie przedstawiające te próby wyemitował ostatnio prowadzony przez rosyjskie Ministerstwo Obrony kanał telewizyjny "Zvezda".
SU-30SM rosyjskich sił zbrojnych. Teraz w nowej wersji z ulepszonymi “niszczycielami bunkrów”
/Alex Beltyukov/russianplanes.net /Wikimedia

Systemy Patriot to prawdziwa zmora rosyjskich sił, dlatego jak podkreśla Oleg Pankow, główny projektant programu Su-30, ostatnie modyfikacje myśliwca skupiały się na nowym uzbrojeniu i systemach radarowych, które zwiększają jego możliwości i pozwalają pilotom skutecznie zwalczać amerykańską obronę powietrzną. Dodaje też, że ich skuteczność została już zweryfikowana, bo zaledwie kilka dni po dostarczeniu na front zmodernizowanych Su-30SM2, Rosjanom udało się upolować amerykański system obrony powietrznej Patriot. 

Jednym z przykładów tego uzbrojenia są zaawansowane bomby penetrujące, nazywane także “niszczycielami bunkrów”, które wybuchają kilka minut po wbiciu w ziemię czy budynek. Tego typu ładunki są przeznaczone do penetrowania przed detonacją utwardzonych celów, takich jak podziemne bunkry lub konstrukcje żelbetowe. Zdolność tę osiąga się dzięki połączeniu zaawansowanych materiałów, inżynierii i mechanizmów opóźnionego utrwalania.  

Su-30SM2 zrzucają nowe groźne ładunki

Obudowa tego typu rozwiązań jest zwykle wykonana ze stali o wysokiej wytrzymałości lub innych trwałych materiałów, które są w stanie wytrzymać początkowe uderzenie w ziemię lub beton, dzięki czemu zachowują one integralność strukturalną podczas penetracji celu. Po uderzeniu energia kinetyczna w połączeniu ze spiczastym lub specjalnie ukształtowanym nosem pomaga przebić się przez materiał powierzchniowy, a mowa o nawet kilku metrach ziemi lub betonu.

Wewnątrz stosuje się z kolei zapalnik o opóźnionym działaniu, który jest ustawiany tak, aby zdetonować ładunek wybuchowy po określonym czasie, a opóźnienie można regulować w zależności od oczekiwanej głębokości penetracji. Gdy bomba wniknie na pożądaną głębokość, opóźniony zapalnik powoduje detonację ładunku wybuchowego. Eksplozja następuje w obrębie celu, maksymalizując niszczycielski efekt, tworząc fale uderzeniowe i ciśnienie, które mogą zawalić konstrukcje lub zneutralizować obiekty podziemne … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTEATR MAŁEGO WIDZA: „TARARYSIAPARTY, CZYLI JAK RYŚ WPADŁ W TARAPATY”
Następny artykułNapisanie książki było jej marzeniem