A A+ A++

Miasto Mszana Dolna wspólnie z Fundacją Sztetl Mszana Dolna oraz Miejską Biblioteką zaprasza w czwartek (10 listopada) przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na promocję książki, która jest zbiorem wojennych wspomnień Aleksandra Kalczyńskiego „Przeminęło jak zły sen”.

Książkę wydało Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W wydarzeniu udział wezmą m.in. członkowie rodziny Aleksandra Kalczyńskiego. Spotkanie w Miejskiej Bibliotece rozpocznie się o godz. 16:00. 

Wcześniej, o godz. 15:00 zorganizowana będzie krótka uroczystość związana z podjętą uchwałą Rady Miejskiej, która nadaje rondu przy ul. Orkana imienia Aleksandra Kalczyńskiego. 

Aleksander Kalczyński urodził się w 1912 r. w Mszanie Dolnej. Został aresztowany przez gestapo we wrześniu 1941 roku za przechowywanie broni, prowadzenie nasłuchu radiowego i zorganizowanie punktu kontaktowego dla żołnierzy ZWZ w swojej restauracji w Mszanie Dolnej. Po brutalnych przesłuchaniach i dwóch miesiącach spędzonych w więzieniu w grudniu 1941 roku został skierowany do Auschwitz. Podczas rejestracji otrzymał numer 25055.

W obozie był zatrudniony na początku w pracowni rzeźbiarskiej i w magazynie drewna. Cudem uniknął śmierci, gdy zachorował na tyfus. Następnie pracował w „komandzie rybaków” w podobozie Harmęże, m.in. przy wycinaniu sitowia w stawach rybnych. Należał do obozowego ruchu oporu. W 1944 roku został przeniesiony do obozu Sachsenhausen. 

W kwietniu 1945 roku, w obliczu zbliżających się wojsk alianckich więźniowie Sachsenhausen, w tym również Aleksander Kalczyński, zostali wyprowadzeni z obozu i wyruszyli w tzw. marsze śmierci, podczas których tysiące z nich zostało zastrzelonych lub zmarło z głodu i przemęczenia. 2 maja 1945 roku Kalczyński został wyzwolony przez Amerykanów w okolicach Schwerina. Do Polski powrócił w lutym 1946 roku.

Po wojnie Aleksander Kalczyński prowadził w Mszanie Dolnej warsztat pantoflarsko-obuwniczy. Współpracował z Muzeum Auschwitz, które dwukrotnie wyróżniło go w konkursach na wspomnienia obozowe. Swoje teksty zamieszczał także w czasopiśmie „Podhalanka”. Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP i Krzyżem AK. Zmarł w 1996 r.

Wspomnienia Aleksandra Kalczyńskiego publikowane są po raz pierwszy. Książka dostępna jest w księgarni internetowej www.auschwitz.org oraz w księgarniach na terenie Miejsca Pamięci. 

– „Przeminęło jak zły sen” to chwytająca za serce opowieść odważnego człowieka, który barwnie i przejmująco opisał wybuch II wojny światowej i początki okupacji w swojej rodzinnej miejscowości, Mszanie Dolnej, tamtejszą działalność konspiracyjną, aresztowanie przez gestapo, a następnie długą, bo trwającą ponad trzy lata, gehennę obozową. Przeżył pobyt w obozach koncentracyjnych, ocierając się często o śmierć, gdyż był człowiekiem odważnym, o dużym harcie ducha, a na dodatek niezwykle optymistycznym – powiedziała Jadwiga Pinderska-Lech, szefowa wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

(Opis: www.auschwitz.org)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteka Bytom: Spotkania z autorkami prac dyplomowych o Bytomiu
Następny artykułUmowa na rewitalizację podpisana