A A+ A++

Idealnie by było, aby każde dziecko w wakacje było cały czas pod opieką dorosłych. Niestety ze względu na pracę rodziców dzieci często przebywają wtedy same w domu. Warto zatem uświadomić im, jakie niebezpieczeństwa mogą na nie czekać.

Każdy ma pracę i nie zawsze nam się udaje tę opiekę zapewnić, ale musimy mieć świadomość, że dzieci narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Dlatego warto dziecku zorganizować ten czas, warto zadbać o to, aby osoba uprawniona zajęła się naszym dzieckiem. Pomyślmy o półkoloniach, które organizują różne instytucje kulturalne. Zawsze warto rozmawiać o zasadach bezpiecznego wypoczynku, bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci przemieszczają się, a na drogach jest dużo pojazdów, duże niebezpieczeństwo. Zainteresujmy się również tym, co nasze dzieci robią, z kim się spotykają – mówi asp. sztab. Katarzyna Grela, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu.


 
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawnymi jest to dopuszczalne po ukończeniu przez dziecko 7. roku życia. Jeżeli rodzic lub opiekun jest zmuszony pozostawić dziecko samo w domu, to powinien przeprowadzić z nim rozmowę i przedstawić mu wszelkie zasady bezpieczeństwa, takie jak:
na jak długi czas pozostanie bez opieki;
co może, a czego nie wolno mu robić podczas nieobecności rodziców lub opiekunów;
co zrobić w przypadku nieprzewidzianych sytuacji albo wypadków;
do kogo zwrócić się w przypadku jakiegokolwiek problemu.

Należy też poinformować dziecko, by nie wpuszczało do domu nieznajomych osób, i wytłumaczyć, jak korzystać z telefonu, a poza tym zostawić numery alarmowe do bliskich osób, a także powiedzieć, że w razie problemu może udać się o pomoc do sąsiada, oczywiście po uprzednim ustaleniu tego z sąsiadem.

Posłuchaj wywiadu z asp.sztab. Katarzyną Grelą na temat bezpiecznych wakacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd kapitanatu do Starej Tawerny: Historia i Renowacja nad Jeziorem Sławskim (foto galeria)
Następny artykułRodzaje pomp ciepła — przewodnik po najpopularniejszych rozwiązaniach grzewczych