A A+ A++

Mamy do czynienia z nieco paradoksalnym zjawiskiem, że nakłady na szpitalnictwo rosną, a zadłużenie placówek się zwiększa. Potrzebne są systemowe rozwiązania – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski w nagraniu opublikowanym podczas poniedziałkowego Forum Rynku Zdrowia.

Modernizacja 2.0

Odnosząc się do kwestii sytuacji finansowej szpitali, szef MZ stwierdził, że “mamy do czynienia z nieco paradoksalnym zjawiskiem, że w ciągu ostatnich lat zwiększono prawie dwukrotnie nakłady na szpitalnictwo, a w zasadzie zadłużenie, szczególnie liczone ogółem, systematycznie rośnie”. Jak pisała Polityka Zdrowotna, zadłużenie może oscylować wokół 20 mld zł. 

Z tego punktu widzenia widać, że brakuje pewnego systemowego hamulca, który by ograniczał możliwość zadłużania się, bo to zadłużanie najprawdopodobniej jest pochodną pewnej spirali wynagrodzeniowej, która uruchamia się przy niezdrowej konkurencji między lokalnymi czy blisko położonymi szpitalami – stwierdził minister.

Dlatego, jak kontynuował szef resortu zdrowia, ministerstwo chce wesprzeć szpitale. “Przygotowujemy drugą wersję ustawy o modernizacji szpitalnictwa, tak hasłowo ją nazwę” – podał.

Minister wyjaśniał, że nowa wersja jest zmieniona w stosunku do pierwotnej, która wywołała bardzo dużo kontrowersji. Powstanie fundusz restrukturyzacji, który będzie pomagał jednostkom w najtrudniejszej sytuacji finansowej, ale ta pomoc oczywiście będzie warunkowana przygotowaniem odpowiedniego planu restrukturyzacji i wykonywaniem kolejnych konsekwentnych kroków, które są w nim zapisane – powiedział minister.

Walka o wpływy czy eliminowanie ryzyka?

O ile więc widzimy zwiększające się nakłady, to sytuacja szpitala cały czas pozostawia wiele do życzenia – powiedział Minister Zdrowia i dodał, że poprzednia wersja ustawy była tak zdefiniowana, że oprócz mechanizmów nagradzania i przekazywania środków na wsparcie restrukturyzacyjne “były też środki bardzo dolegliwe, w postaci wysyłania pełnomocnika i wprowadzania czegoś w rodzaju komisarycznego zarządu po to, (…) by przejąć odpowiedzialność i ustawić procesy restrukturyzacyjne, by owocowały w przyszłości dobrą sytuacją finansową”.

Niestety, zostało to odebrane jako zamach na własność samorządów. Myślę, że samorządy powiatowe w Polsce mają pewien problem ze zdefiniowaniem swojej natury czy istoty działania – stwierdził minister.

Szpitale – jak kontynuował – są prawdopodobnie największym pracodawcą w każdym z mniejszych powiatów, “więc to jest to też pewne imperium polityczne, którego obrona ma charakter polityczny”. Warto przypomnieć, że jednym z czołowych przeciwników ustawy był szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pokazanie tej ustawy uruchomiło, można powiedzieć, lobbystów powiatowych, którzy w ten sposób chcieli obronić (…) swoją strefę wpływów – uważa Adam Niedzielski.

Dodał, że nowa wersja projektu ustawy “wycofała wszystkie elementy dolegliwe”. “Pozostaliśmy tylko przy wspieraniu i zasilaniu finansowym, więc na poziomie rachunku racjonalnego czy logicznego mamy same zalety, pozostały same zachęty. Niemniej jednak cały czas mam pewnego rodzaju obawę, że każdy kształt ustawy, niezależnie od szczegółów, które tam będą zawarte, może być wykorzystany do tego, żeby uprawiać politykę, z czym ostatnio w zdrowiu się bardzo często spotykamy” – dodał. 

Agencja Rozwoju Szpitali – będzie czy nie?

Rozbieżne są opinie co do podmiotu zarządzającego restrukturyzacją. Nie przewiduje się powołania specjalnej agencji. Zadania te będzie pełniła wyodrębniona komórka w ministerstwie zdrowia. Z zaakceptowanych zmian jest jeszcze to, że zarządzający jednostkami szpitalnymi nie będą musieli mieć MBA z zarządzania szpitalami. Jednak z relacji ekspertów, którzy opiniowali projekt wynika, że powołane będzie ciało nazwane Agencją Rozwoju Szpitali, która będzie m.in. udzielała pożyczek.

To stanowi kolejny przejaw centralizacji systemu. Mamy więc do czynienia z utrwaleniem konstrukcji, że to administracja rządowa – poprzez Ministra Zdrowia, NFZ, AOTMiT oraz projektowaną Agencję Rozwoju Szpitali – ma de facto wyłączny wpływ na zasady finansowania podmiotów leczniczych- wskazuje Sebastian Sikorski, adwokat, dr hab. nauk prawnych i ekspert ds. ochrony zdrowia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dodaje, że nasuwa się pytanie o celowość powoływania tej Agencji – mającej udzielać także pożyczek “Mamy wszak Bank Gospodarstwa Krajowego, który w 2005 r. udzielał już szpitalom pożyczek w ramach kolejnej „akcji oddłużeniowej” – mówi Sebastian Sikorski.

Minister Zdrowia ocenił, że problem zadłużenia dotyczy ok. 10 proc. lecznic, “gdzie poprzez zwiększenie wyceny produktu nie można było zbilansować strony kosztowej, ponieważ mają niewspółmiernie dobrany personel i to dotyczy nie tylko personelu białego, ale również administracyjnego w stosunku do tego, jaki jest poziom świadczenia usług medycznych”.

To grupa szpitali, która wymaga pomocy, bo po ich stronie nie było skłonności do podejmowania decyzji zarządczych, które powinny być podejmowane w przypadku każdej normalnej organizacji. (…) Są placówki, gdzie – jak mi opowiadano – zatrudnione są jeszcze maszynistki i nie ma bodźca do przekwalifikowania czy innych rozwiązań – stwierdził minister.

Celem instrumentu restrukturyzacyjnego jest, jak akcentował, opracowanie razem z oddziałami lokalnymi NFZ pewnego planu przekształcenia. “Nie mówimy o żadnym zamykaniu” – wskazał.

własne, PAP

Polecane:

zobacz więcej

O digitalizacji historii choroby decyduje szpital

zobacz więcej

W szpitalach trwa batalia o pieniądze na przyszły rok

zobacz więcej

Ministerstwo Zdrowia prezentuje program rozwoju e-zdrowia na lata 2022 – 2027

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Resort Zdrowia nie odpuszcza w sprawie tzw. modernizacji szpitali. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIPN wyburzy na Opolszczyźnie dwa pomniki poświęcone Armii Czerwonej. I to w jeden dzień
Następny artykułCzołówka w Suchodołach