A A+ A++
Trwają prace związane z gruntowną renowacją mechanizmu zegara na wieży Ratusza.
Niestety ze względu na brak możliwości określenia szczegółowego zakresu prac przed demontażem wszystkich jego elemntów okazało się, że pierwotnie zakładany, szacunkowy  termin realizacji zadania jest zbyt krótki z uwagi na wykryte podczas naprawy dodatkowe usterki. Z tych też względów oraz w trosce o najwyższą jakość wykonania Wykonawca zwrócił się do Burmistrza Franciszka Marszałka z prośbą o wydłużenie terminu zakończenia prac do 26 lutego 2023 roku, która została zaakceptowana.

Przedstawiamy relację z demontażu zegara z wieży Ratusza, która odbyła się w sobotę 16.07.2022 r. Zegar jest już zdemontowany i przewieziony w nasze strony. 

Dopiero po rozbiórce zegara można określić rzeczywistą kondycję mechanizmu. Stan techniczny zegara jest, co tu dużo mówić, kiepski, co wynika w 100% z jego wieku, a nie nieprawidłowości w utrzymaniu (zegar był bardzo zadbany). Po rozebraniu wszystkich elementów dopiero bowiem widać skalę zużycia czasomierza. Oprócz zużytych zębników oraz nieprawidłowego kształtu zębów kół, co było już wiadome na etapie oględzin, obecnie możemy ocenić stan czopów osi oraz łożysk, które są naprawdę kiepskie, a także przekładni wskazań oraz przegubów. Próżno właściwie szukać tulei, która nie będzie podlegać wymiane. Podobnie z ułożyskowaniem czopów osi w kompletach panewek (góra / dół). Panewki górne były w przeszłości uzupełniane i wykonano to bardzo dobrze, jednak zdążyły się już częściowo zużyć, a ponadto stan dolnych też jest nie najlepszy. To, co z nimi będzie jednak robione zależy od tego, jak rozwiązany zostanie problem czopów osi – szczególnie osi napędowych. Jest to pierwszy zegar firmy Möllinger w naszej pracowni, sposób postępowania w czopami zależny będzie od tego, w jaki sposób rozbieralne są wszystkie elementy znajdujące się na tych osiach.  
Jednocześnie, nie spodziewaliśmy się także tak dużej ilości korozji na wskazówkach, które w 2014 roku, z tego, co wiemy, zostały poddane malowaniu. Poszycie wskazówek uda się zachować, natomiast powłoki będą zupełnie nowe. 
Jako jednak obszar do optymizmu wskażemy, że kotwica i płaszczyzny impulsu są w przyzwoitym stanie, co z kolei w innych zegarach jest najbardziej zrujnowane. Szybka degradacja tych elementów wynika z nieprawidłowego utrzymania zegara, a w Krotoszynie nie mamy z tym do czynienia. Zegar widać, że był otoczony fachową opieką. 
Teraz najważniejszym jest odrestaurowanie zegara z najwyższą jakością. 

Autor: Michał Olejniczak i Rafał Pikuła “Czas na wysokości”


Szanowni Mieszkańcy, od najbliższej soboty do końca listopada będzie trwała gruntowna renowacja mechanizmu zegara na wieży Ratusza, dlatego przez ten czas będzie on wskazywać złą godzinę.

Walczymy o to, żeby zachować mechanizm w jego historycznej formie! Konserwacje czasomierza przeprowadzą Panowie Rafał Pikuła i Michał Olejniczak z firmy “Czas na wysokości” z Wolsztyna.

Jednocześnie informujemy, że zegar znajdujący się nad głównym wejściem do Ratusza od strony północnej działa prawidłowo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo trzeci Polak ogranicza używanie elektrycznych urządzeń
Następny artykułSłużby podsumowują: To były bezpieczne święta