A A+ A++

W Stadzie Ogierów w Bogusławicach 22 sierpnia 2021 odbyło się widowisko historyczne obrazujące polsko-bolszewickie potyczki roku 1920.

Turyści i okoliczni mieszkańcy tłumnie stawili się w Stadzie Ogierów w Bogusławicach, by obejrzeć rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej tzw. Cudu nad Wisłą.

Bitwa stoczona w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą, była decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Widowisko było niezwykle dynamiczne pełne wybuchów i wystrzałów, a rekonstruktorzy wiernie oddali klimat tamtych dni.

Dla publiczności przygotowano ponadto inne atrakcje, jak bicie okolicznościowych monet czy Punkt rekrutacyjny Legionów Polskich i Błękitnej Armii gen. Hallera. Zainteresowani mogli zobaczyć również jaką bronią władano sto lat temu.

Wydarzenie obejrzeli Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem.
– Bardzo ciekawa inscenizacja, spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i przyjezdnych, wszystkie miejsca na widowni zostały wypełnione. Ciesze się, że w ten sposób przybliżamy fakty z naszej historii. Zarówno dorośli jak i młodzież oglądali widowisko z zaciekawieniem. Dziękuję organizatorom za przygotowanie tej inscenizacji. – podsumował Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza, w ramach projektu „1920 – Cud nad Wisłą – widowisko historyczne w Wolborzu”,  przy współorganizacji Stada Ogierów w Bogusławicach, Miasta i Gminy Wolbórz oraz Wolborskiego Centrum Kultury.

Projekt został dofinansowany przez „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

0
0
votes

Oceń temat artykułu

reklama


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Następny artykułW Żywcu spadł “deszcz”… siana i słomy [WIDEO]