A A+ A++

Od początku września w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, funkcjonuje program fizjoterapeutyczny dla osób, które przebyły zakażenie koronawirusem i borykają się ze skutkami tej choroby. Infekcja pozostawia bowiem u części ozdrowieńców uszczerbek zdrowotny, w zakresie schorzeń fizycznych oraz w sferze emocjonalnej. Co ważne, rehabilitacja po koronawirusie jest bezpłatna. Jedyny wymóg stanowi skierowanie od lekarza z podaną datą przebycia choroby.

Pogorszone samopoczucie, uczucie duszności, trudności ze skupieniem się, bóle w klatce piersiowej czy spadek ogólnej kondycji fizycznej może świadczyć o tym, że choroba pozostawiła trwały ślad. Leczenie powikłań i powrót do sprawności wymaga kompleksowej rehabilitacji. Dla ozdrowieńców z regionu Śląska Cieszyńskiego, borykających się ze skutkami choroby, dedykowany jest właśnie program fizjoterapeutyczny.

W Szpitalu Śląskim otaczamy naszych pacjentów fachową i specjalistyczną opieką medyczną na wielu poziomach, dlatego uruchomienie rehabilitacji dla osób po chorobie Covid-19 było zadaniem niezbędnym. Zakażenie koronawirusem, nawet bezobjawowe, może powodować w późniejszym okresie zdrowotne powikłania różnej natury. Co więcej, może dochodzić także do nasilenia chorób, z którymi wcześniej zmagał się organizm. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu przygotowaliśmy program kompleksowej rehabilitacji, w którym pod okiem doświadczonej kadry medycznej Szpitala Śląskiego, możliwe jest rozpoznanie powikłań, wdrożenie odpowiedniego leczenia i powrót do zdrowia – podkreśla Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Kierownictwo cieszyńskiej lecznicy powiatowej pozyskało pieniądze z Narodowego Fundusz Zdrowia, dzięki czemu pacjenci bezpłatnie mogą korzystać z programu. Rehabilitacja pocovidowa obejmuje osoby, które przebyły chorobę, zaś rozpoczęcie rehabilitacji następuje w okresie do pół roku od zakończenia leczenia. Aby zapisać się na rehabilitację konieczne jest skierowanie od lekarza, które może wypisać lekarz rodzinny. Ważne jest, aby na skierowaniu była data przebycia choroby. Pacjenci w ramach programu są diagnozowani pod kątem powikłań pulmonologicznych, schorzeń dolnych dróg oddechowych czy naczyniowo-sercowych. Następnie wdrażana jest odpowiednia ścieżka fizjoterapeutyczna z indywidualnie dobieranymi zabiegami.

Program ma na celu złagodzenie szeregu negatywnych skutków związanych z przebytą chorobą. W opiekę nad pacjentami zaangażowani są lekarze specjaliści i wysoko wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Zabiegi i ćwiczenia odbywają się w Pracowni Rehabilitacji cieszyńskiej placówki. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 33/854 92 00, wew. 620 lub 621.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEl. MŚ 2022: Pierwszy awans siatkarek Kolumbii. Zagrają w turnieju w Polsce i Holandii
Następny artykułFestiwal Exotica Trade Show!