A A+ A++

Zainteresowanie kryptowalutami w Polsce cały czas wzrasta, zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instytucji. Coraz więcej Polaków inwestuje w kryptowaluty, korzystając z różnych platform wymiany oraz portfeli kryptowalutowych. Jednak brak jednoznacznych regulacji sprawia, że działanie na rynku kryptowalut jest wyzwaniem dla konsumentów i dla przedsiębiorców. Nadchodzące zmiany w przepisach mają to zmienić.

Regulacje MiCA: Co czeka polski rynek kryptowalut?
/ Materiał partnera

Rynek kryptowalut w Polsce nie jest jeszcze w pełni uregulowany. Brakuje jednoznacznych przepisów, które definiowałyby zasady działania firm kryptowalutowych oraz chroniłyby konsumentów. To ulegnie zmianie, kiedy w Polsce zacznie obowiązywać uchwalone przez Radę Unii Europejskiej 29 czerwca 2023 r. rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets).

Nowe regulacje mają na celu przystosowanie przepisów unijnych w zakresie usług finansowych do innowacyjnych zmian zachodzących na rynku finansowym. Agata Fit, Head of Customer Experience w zondacrypto, w pełni regulowanej giełdzie wymiany kryptowalut, w czasie konferencji WallStreet opowiedziała redakcji Bankiera, jakie konsekwencje dla polskich firm działających na rynku kryptowalut będzie miało wprowadzenie nowych przepisów oraz jakie szanse i wyzwania stoją przed branżą w najbliższych latach.

Regulacje i ich wpływ na rynek

Ostatnie miesiące to dla polskiego rynku kryptowalut czas intensywnego przygotowywania się do wejścia w życie nowych przepisów. Wprowadzając rozporządzenie MiCA, Unia Europejska ma na celu stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju rynku kryptowalut w Europie. Dla Polski oznacza to konieczność dostosowania się do nowych regulacji, co może wpłynąć na działalność zarówno istniejących, jak i nowych podmiotów w branży kryptowalut.

 Nowe regulacje mają na celu ujednolicenie przepisów dla wszystkich podmiotów kryptowalutowych i zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa prawnego konsumentom, jednak ich sukces zależy od podejścia regulatora. Złe przepisy, zła interpretacja niektórych działań, mogą spowodować opóźnienie i zatrzymanie rozwoju technologii – mówi Agata Fit. Ekspertka ostrzega, że zbyt restrykcyjne przepisy mogą skutkować przeniesieniem inwestycji polskich klientów do firm operujących za granicą.

 Odpowiednie przepisy mogą wspierać rozwój rynku, ale muszą być one skonstruowane w sposób, który będzie korzystny dla obu stron: zarówno dla podmiotów kryptowalutowych, jak i dla konsumentów – dodaje Agata Fit.

Przyszłość rynku kryptowalut

Zapytana o przyszłość rynku kryptowalut Agata Fit przewiduje, że dobre przepisy i odpowiednie podejście regulatora mogą otworzyć kryptowalutom drogę do szerokiego zastosowania w instytucjach finansowych.

 Myślę, że banki mogą zdobyć dużą niszę rynku jako instytucje zaufania publicznego, co jest szczególnie istotne dla początkujących konsumentów, którzy chcą poznać ten rynek i postawić na nim pierwsze kroki – przewiduje ekspertka z zondacrypto.

Jak zauważa, na świecie już teraz duże podmioty finansowe i banki zaczynają interesować się kryptowalutami, podczas gdy w Polsce podejście jest bardziej ostrożne, głównie z powodu braku jasnych regulacji.

Drugim czynnikiem, który decyduje o tempie rozwoju polskiego rynku, jest edukacja konsumentów i firm w zakresie bezpiecznego korzystania z kryptowalut.

– Ważne jest zaangażowanie wszystkich podmiotów, które już działają w tej branży i mogą dzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą. Dzięki temu osoby, które chcą rozpocząć przygodę z kryptowalutami, będą miały niezbędny bagaż wiedzy, aby sprawdzić, czy ten sposób inwestycji jest dla nich odpowiedni – podkreśla Agata Fit.

 Dobre regulacje i popularyzowanie tematyki kryptowalut stworzą dla tego rynku świetne warunki do szybkiego rozwoju i myślę, że właśnie to czeka nas w najbliższych latach – konkluduje.

Partnerem publikacji jest zondacrypto

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Fitowski i podsumowanie kampanii wyborczej Trzeciej Drogi
Następny artykułDostawca jedzenia został potrącony (ZDJĘCIA)