A A+ A++

Bielsko-Biała jest jednym z 44 miast w Polsce biorących udział w projekcie Miejskich Planów Adaptacyjnych. Miasto opracowuje plany przystosowania się do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Klub Gaja przygotował projekt ogrodów edukacyjnych w mieście, które włączą mieszkańców i mieszkanki w konkretne działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska oraz poszerzą zakres edukacji ekologicznej. Pierwszy ogród powstaje na nieużytku kirkutu przy ul. Cieszyńskiej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej i Urzędem Miasta. Drugi ogród wokół zabytkowej Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA połączy edukację ekologiczną z działaniami artystycznymi.

W ogrodzie w Willi Sixta młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielsku-Białej zrealizowała już swoje pomysły na stworzenie oazy dla ptaków i nietoperzy oraz zakątka dla roślin cieniolubnych. Pomysł powstał podczas majowych warsztatów.

– Podczas pierwszego dnia warsztatów przeprowadzonych w Willi Sixta, młodzież ze szkoły plastycznej oraz szkoły ogrodniczej po raz pierwszy pracowała nad wspólnym projektem. W wyjątkowym otoczeniu ogrodu willi, korzystając z wiedzy ekspertów w zakresie ekologii, architektury, ornitologii i sztuki, uczniowie pracowali nad koncepcjami projektów budek lęgowych dla ptaków, a także projektu nasadzeń roślin, które to już wkrótce zostaną przez nich zrealizowane i na stałe zagoszczą w ogrodzie różanym zabytkowej willi – mówiła Ada Piekarska z Galerii Bielskiej BWA, podsumowując warsztat.

Rdestowiec jest groźny dla przyrody

W środę odbyło się pierwsze plenerowe wydarzenie edukacyjne w Tajemniczym Ogrodzie na cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej. Edukatorzy Klubu Gaja prowadzili edukację na temat adaptacji do zmian klimatu i ochrony różnorodności biologicznej popartą pracami w ogrodzie. Mieszkańcy zostali zaproszeni do wspólnego porządkowania terenu i usuwania rdestowca ostrokończystego – gatunku inwazyjnego, groźnego dla rodzimej przyrody. Podczas wydarzenia zbudowali także budki dla ptaków i nietoperzy, które zostaną zamontowane na terenie Tajemniczego Ogrodu.

– Zagrożeniem różnorodności gatunkowej dla terenu powstającego tajemniczego Ogrodu są rośliny inwazyjne, a szczególnie rdestowiec ostrokończysty. Konieczne jest jego koszenie i wyrywanie, co najmniej dwukrotne w ciągu roku. Rdestowiec ogranicza w pełni rozwoju wegetacyjnego walory krajobrazowe cmentarza. Niekorzystnie na walory estetyczne tego terenu wpływają również zeschłe pędy tej rośliny, które można obserwować zimą i wiosną – wyjaśnia prof. Zbigniew Wilczek z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego Katowicach.

W planach są kolejne warsztaty

22 i 23 czerwca odbędą się warsztaty wypracowania założeń i projektu Tajemniczego Ogrodu.

– Aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu, potrzebna jest nam szeroka współpraca i holistyczne podejście do zagrożeń środowiskowych. Każdy z nas posiada umiejętności i wiedzę, z którą może dzielić się z innymi. Nadszedł czas, w którym liczy się współpraca, a nie tylko bezwzględna konkurencja. Budujmy razem zieloną przyszłość dla naszego miasta i regionu – mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Podczas warsztatów, które w pierwszym dniu odbędą się w Willi Sixta, a w drugim na cmentarzu żydowskim, wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Klub Gaja i eksperci pracować będą nad koncepcją projektu Tajemniczego Ogrodu. Ogród zostanie udostępniony mieszkańcom, by służyć szerokiej edukacji na temat ochrony klimatu i wspomóc rozwój zielono-błękitnej infrastruktury miasta łagodzącej skutki zmian klimatu i wspierać różnorodność biologiczną.

Warsztaty odbędą się we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej i Galerią Bielską BWA, przy udziale specjalistów m.in. architektów krajobrazu, historyka, biologa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzisiejsze dane MZ. Niemcy: eksperci z niepokojem obserwują rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa
Następny artykułOgłoszenie do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości, położonych na terenie Gminy Olecko, przeznaczonych do oddania w najem