A A+ A++

Szczawa/Kamienica. Radni postanowili – z końcem sierpnia przyszłego roku nastąpi likwidacja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szczawie. Uchwałę w tej sprawie poparło dziewięcioro radnych. Od września 2023 r. uczniowie będą uczęszczać do większej placówki, znajdującej się w odległości ok. 1,5 km. Gmina ma zapewnić dzieciom dowóz.

Wprowadzona do porządku obrad na początku sesji uchwała to pokłosie postanowienia Ministerstwa Edukacji i Nauki, które uchyliło negatywną decyzję kuratora oświaty i wydało pozytywną opinię do zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawie.

Przede wszystkim brane było pod uwagę dobro dziecka, które nie straci na likwidacji szkoły. Nauka w większej szkole jest korzystniejsza dla dzieci. Tam, gdzie dzieci jest w klasie czworo czy pięcioro, tam uczniowie nie mają możliwości dorównywania w nauce dzieciom bardziej zdolnym. W sprawach edukacyjnych uczniowie na pewno na tym nie stracą. Ponadto, gmina zapewni im dowóz – wyliczał wójt Władysław Sadowski.

Jak wskazał wójt, dodatkowym argumentem była zmniejszająca się liczba dzieci, którą gmina obserwuje z roku na rok, a którą potwierdziło ministerstwo.

Według Władysława Sadowskiego, ważną kwestią były też sprawy związane z finansami. – Gdy w oddziale jest kilkoro dzieci, a one zachorują, to gmina i tak finansuje pełny etat nauczycielski, mimo że zajęcia się nie odbywają. Nawet bogate kraje na coś takiego nie mogą sobie pozwolić – tłumaczył. – Gminie spada wskaźnik operacyjny. Wydatki rosną, a dochody spadają – bo liczba dzieci maleje. Dopłacamy ok. 800 tys. zł rocznie do funkcjonowania tej szkoły – wyliczał.

Wójt zapewnił, że gdyby dzieci miały ucierpieć na takim rozwiązaniu, to on nie wniósłby takiego projektu, a radni z pewnością by go nie poparli.

Likwidacja placówki to także likwidacja etatów. Jak zadeklarowano na sesji, nauczycielom, którzy mają stałe umowy, gmina ma zapewnić przesuniecie za porozumieniem stron do innych placówek, natomiast nauczyciele z umowami „na godziny” lub z krótkim stażem na takie zapewnienie liczyć już nie mogą i redukcja zatrudnienia jest konieczna. – Chcemy to zrobić w sposób łagodny – zapewnił wójt.

– Taka jest tendencja, nie zatrzymamy tego. Młodzi ludzie wybierają inne miejsca do życia, demografia też jest inna. Temat nie jest prosty, nie da się go rozwiązać jednym programem. Część osób na pewno będzie niezadowolona, ale my musimy patrzeć na dobro ogółu, indywidualnych potrzeb nie jesteśmy w stanie spełnić – podsumował Władysław Sadowski.

Przewodniczący Rady Gminy Hilary Majewski mówił natomiast o „przeciąganiu liny” z małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak, która „nie uznała wyroku sądu”. Teraz, jak rozumiem, mamy ministerstwo po swojej stronie – wskazał.

Przewodniczący mówił też o słuszności w argumentacji po stronie samorządu. – Nie pojawiły się żadne nowe przesłanki, by ten temat debatować jeszcze raz. Jako samorząd nie zawsze podejmujemy piękne decyzję, są też trudne sprawy i to jest właśnie jeden z takich tematów, z którymi musimy się mierzyć, dla dobra mieszkańców i dzieci. Jestem przekonany, że wszyscy państwo są tego świadomi – powiedział Hilary Majewski do pozostałych radnych.

Przytoczona przed głosowaniem opinia merytorycznej komisji była pozytywna. Uchwała została przyjęta dziewięcioma głosami za; czworo radnych wstrzymało się, a jedna osoba nie przystąpiła do głosowania.

Kulisy trwającej od 2019 roku likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawie przypominaliśmy w niedzielę TUTAJ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDem-controlled Congress trying to ram through another massive Ukraine funding bill before cost-cutting GOP takes over
Następny artykułParki handlowe