A A+ A++

W miniony piątek do biura Rady Gminy Tarnowiec wpłynął wniosek adresowany do przewodniczącego rady o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym. Grupa radnych chce odwołania Jarosława Pękali z pełnionej funkcji. Ich zdaniem jako przewodniczący nie gwarantuje rzetelnego i bezstronnego działania na rzecz interesu społeczności lokalnej. Radni czekają na decyzję o zwołaniu sesji.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Gminy Tarnowiec – Jarosława Pękali (drugi od prawej) złożono
w piątek 19 marca 2021 r./fot. Marcin Dziedzic

Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Gminy Tarnowiec wraz z projektem uchwały w sprawie odwołania radnego (Jarosława Pękali – przyp. red.) z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Tarnowiec jest pokłosiem wydarzeń, z jakimi w gminie Tarnowiec oraz wewnątrz samej rady mamy do czynienia od kilku miesięcy. Wystarczy wspomnieć o sprawie powołania nowej skarbnik gminy, kiedy to podczas lutowej sesji rady, z ust radnej Katarzyny Piskorz padły słowa o „zastraszaniu radnych”. Czarę goryczy przelała sprawa zwolnienia dyscyplinarnego radnej Teresy Grzesik, o czym pialiśmy w artykule – Kontrowersyjna sprawa zwolnienia dyscyplinarnego radnej z pracy. Rada Gminy Tarnowiec postawiona przed trudnym dylematem.

W uzasadnieniu do wspomnianej uchwały czytamy, że „Działania prowadzone przez Pana Jarosława Pękalę pokazały, że nie spełnia on należycie funkcji Przewodniczącego, tj. nie potrafi stanąć ponad podziałami w Radzie Gminy reprezentując interesy tylko części Radnych, co przyczyniło się do utraty zaufania wobec jego osoby. Mając na uwadze dobro Gminy Tarnowiec uznać należy, że dalsze pełnienie funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Tarnowiec przez Pana Jarosława Pękalę nie gwarantuje rzetelnego i bezstronnego działania na rzecz interesu społeczności lokalnej. W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni uzasadnione.”

W myśl przepisów ustawy o samorządzie gminnym, przewodniczący rady gminy, na podstawie złożonego przez radnych wniosku (ten złożono 19 marca 2021 r.) zobowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni od dnia jego złożenia. Jarosław Pękala pytany przed kilkoma dniami przez naszą redakcję, kiedy podejmie decyzję o zwołaniu sesji, odpowiedział lakonicznie, że „czynności będą w tej sprawie podejmowane”.

Jeszcze wczoraj wnioskodawcy przypuszczali jednak, że przewodniczący rady Jarosław Pękala może uchylić się od obowiązku zwołania sesji. W tym kontekście znaczenie może mieć wydane w poniedziałek 22 marca bieżącego roku przez p.o. wójta gminy Tarnowiec Miłosza Leszkiewicza zarządzenie „w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród pracowników i klientów Urzędu Gminy w Tarnowcu”.  Pomijając fakt, iż COVID-19 to nie wirus, lecz choroba wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, punkt pierwszy może zdaniem radnych wskazywać na to, że Jarosław Pękala wykorzysta go jako usprawiedliwienie braku decyzji o zwołaniu sesji. W treści zarządzenia czytamy bowiem, że „odwołuje się wszystkie spotkania i wydarzenia organizowane przez urząd aż do odwołania”.

Dziś przewidywania radnych po części znalazły potwierdzenie w informacji, jaką otrzymali oni od przewodniczącego. W piśmie datowanym na 24 marca bieżącego roku Jarosław Pękala tłumaczy brak możliwości zwołania sesji nadzwyczajnej między innymi treścią zarządzenia p.o. wójta. Rodzi się zatem pytanie, czy zarządzenie organu wykonawczego gminy może stanowić podstawę dla organizacji pracy rady jako organu władzy uchwałodawczej? Część radnych ma, co do tego poważne wątpliwości. Postanowiliśmy rozwiać je sięgając po opinię adwokata dr. Pawła Bały. Wynika z niej jasno, że „zarządzenie wójta ma jedynie charakter organizacyjno-porządkowy w ramach struktury funkcjonowania Urzędu Gminy i co oczywiste nie może naruszać ustawy, która jest aktem prawa powszechnie obowiązującego, w przeciwieństwie do zarządzenia. Wójt kieruje urzędem, natomiast w art. 18 ust. 1 zawarta została generalna klauzula oznaczająca powierzenie przez ustawodawcę radzie gminy wszystkich publicznych spraw lokalnych będących w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Jeśli z przepisów ustawy o samorządzie gminnym lub innych ustaw wyraźnie nie wynika, który z organów gminy jest właściwy do załatwienia określonej sprawy, to należy przyjąć właściwość rady. Inaczej mówiąc, w razie, gdy przepis prawa przyznaje kompetencję organom gminy, przysługuje ona radzie gminy.  Reasumując: wójt nie ma kompetencji do organizowania prac rady gminy.”

Głównym powodem, dla którego zdaniem przewodniczącego Pękali nie jest możliwym przeprowadzenie sesji rady gminy w terminie przewidzianym przez prawo, ma być sytuacja epidemiczna. W piśmie adresowanym do wnioskodawców zwraca on również uwagę na przypadki zachorowań na COVID-19 u pracowników urzędu oraz radnych.

Należy podkreślić jednak, że przepisy art. 15zzx ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dają możliwość organom stanowiącym jednostek samorządu terytorialnego oraz działającym kolegialnie organom: wykonawczym w jednostkach samorządu terytorialnego, w związkach jednostek samorządu terytorialnego, w związku metropolitalnym, w regionalnych izbach obrachunkowych, samorządowych kolegiach odwoławczych oraz w organach pomocniczych jednostek samorządu terytorialnego mogą zwoływać i odbywać obrady, sesje, posiedzenia, zgromadzenia lub inne formy działania właściwe dla tych organów, a także podejmować rozstrzygnięcia, w tym uchwały, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie.

Problem w tym, że według zapewnienia Miłosza Leszkiewicza, pełniącego obowiązki wójta gminy Tarnowiec, urząd nie dysponuje obecnie technicznymi możliwościami przeprowadzenia sesji w trybie zdalnym. Czynności mające na celu zakup odpowiedniego oprogramowania mają zostać podjęte niezwłocznie. Nie wiadomo jednak, kiedy konkretnie. Jarosław Pękala informuje w piśmie, że sesja zostanie zwołana w najbliższym możliwym terminie. Radni obawiają się, że tak jak miało to już miejsce wcześniej, w przypadku głosowań nad innymi projektami uchwał, na niektórych z nich wywierane będą naciski, aby głosowali przeciwko odwołaniu Jarosława Pękali.     

MD

Napisany dnia: 25.03.2021, 18:28

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzesilenie bliżej, niż dalej?
Następny artykułBezpłatna mammografia w Słupi Koneckiej