A A+ A++

Dziś w Dąbrowie Białostockiej odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad był krótki. Radni rozpatrywali zmiany w budżecie gminy na 2021 rok.


W dokumentach znalazł się zapis o m.in. zakupie oświetlenia ulicznego w gminie oraz kwestie związane z otrzymaniem dofinansowania na zakup paneli słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.

Wprowadzamy grant, który udało nam się uzyskać z Urzędu Marszałkowskiego. Jest to blisko 1 700 000 zł. Pieniądze te będą spożytkowane dla naszych mieszkańców. Wnioskowaliśmy o dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne w kwocie do 85 procent dotacji. W pierwszej fazie nie uzyskaliśmy tego dofinansowania, ale Urząd Marszałkowski zobowiązał się, że będzie starać się, aby wszystkie gminy otrzymały dotację. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin, które dostało dofinansowanie w kwocie do 85 procent kosztów kwalifikowanych. Tylko 15 procent będzie po stronie wnioskującego, czyli mieszkańca, jeżeli chodzi o wykonanie tej instalacji. Jest to bardzo korzystne dla naszych mieszkańców i dla nas jako gminy. Chcemy te środki jak najszybciej uruchomić – tłumaczył burmistrz Dąbrowy Białostockiej, Artur Gajlewicz. – Chcemy przyspieszyć procedurę związaną z dokumentacją. Po sesji możemy rozpoczynać podpisywanie umów, aby mieszkańcy mogli te panele i kolektory wykonać oraz rozliczyć się do końca roku.

Radna Elżbieta Adamowicz dopytywała czy każdy mieszkaniec ma wynająć firmę, która założy mu na budynku fotowoltaikę. Padło też pytanie o to, kiedy odbędzie się zwrot kosztów.

Środki w ciągu 30 dni wrócą z powrotem do mieszkańca. Będziemy się starać, aby to było jak najszybciej.  Mieszkaniec, który będzie wykonywać instalację, musi podpisać umowę z wykonawcą i tą firmę sobie znaleźć – odpowiedział burmistrz.

ZOBACZ: Kolejna gmina będzie czerpać korzyści ze słońca

(or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałopolska wyrasta na silny region winiarski. Sprawdź, co oferuje enoturystom
Następny artykuł“Halloween zabija”. Będziecie zasłaniać oczy ze strachu