A A+ A++

Rada Powiatu Limanowskiego pod koniec kwietnia podjęła uchwałę w sprawie przekształcenia Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej w Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Zamiar przekształcenia placówki został pozytywnie zaopiniowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, który określił datę przekształcenia placówki na dzień 31 sierpnia 2022 r. Dzięki tej decyzji Rada mogła podjąć uchwałę w przedmiotowej sprawie.

Infrastruktura DWDz ma stanowić zaplecze do działalności schroniska młodzieżowego. Według starostwa skorzystać mają na tym uczniowie przebywający wraz z opiekunami w schronisku, dysponującym tanimi miejscami noclegowymi. Wiadomo jednak, że chodzi o pieniądze dla samorządu – przekształcenie wymusiła zmiana przepisów, które w obecnym kształcie pozbawiają powiat subwencji oświatowej na utrzymanie Domu Wczasów Dziecięcych od 1 stycznia przyszłego roku. Nowelizacja spowodowała, że przy braku zainteresowania pobytem w DWDz przez okres dłuższy niż 5 dni, mając także na uwadze, iż placówka nie prowadzi nauczania w formie szkolnej, od początku tego roku do placówki nie został przyjęty ani jeden wychowanek, którego pobyt w placówce byłby podstawą naliczenia subwencji na rok 2023.

Podjęcie uchwały na ostatniej sesji poprzedziła dyskusja. Radny Lech Nowak przypominał, że zapisana w treści projektu „likwidacja” jest jedynie koniecznym etapem do przekształcenia obiektu w schronisko. Z kolei wiceprzewodniczący Janusz Potaczek – były wójt gminy Niedźwiedź – cytował anonim, który otrzymał w tej sprawie. – „Na ostatniej sesji zdecydował pan o przekształceniu DWDz w całoroczne schronisko, co skutkuje likwidacją placówki” – odczytał Janusz Potaczek, mówiąc też o plakatach i banerach na terenie gminy Niedźwiedź, zawierających hasło: „stop likwidacji DWDz w Porębie Wielkiej”.

Do dyskusji włączyła się także Ewa Filipiak. – Po sesji, na której procedowaliśmy pierwszą uchwałę w tej sprawie, dowiedziałam się, że Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej nie wiedział, że ta jednostka ma zostać włączona w jego struktury, a pracownicy DWDz o przekształceniu dowiedzieli się dwa dni przed sesją, z opublikowanego porządku obrad. Dla nas to prosta decyzja, bo nie jesteśmy przywiązani emocjonalnie. Zarząd proponuje rozwiązanie, większość z nas może się nawet nie zastanawia, ale za tym kryją się ludzie i ich życie, które zależy od tych decyzji – mówiła, pytając Zarząd Powiatu czy na temat przekształcenia rozmawiano z pracownikami DWDz i ZPO.

– Po raz kolejny jestem mocno zdziwiony, tok wypowiedzi radnej Ewy Filipiak nie jest spójny z tym, co prezentowała dwa lata temu na komisjach, gdy była stanowczym przeciwnikiem utrzymywania DWDz. Ja zawsze byłem orędownikiem prowadzenia tej placówki z wielką historią. Sytuację domów wczasów dziecięcych zrewidował jednak COVID-19, bo jako placówki oświatowe przestały wówczas funkcjonować, nie było możliwości prowadzenia tej działalności w okresie pandemii – mówił z kolei radny Artur Żaba. – Clou zmiany przepisów dotyczy organizacji pobytów dzieci w tych miejscach. Kiedyś przyjeżdżały na 5 dni i spędzały tam czas wolny, w świetle nowych przepisów muszą tam pobierać naukę, a na to nie ma zainteresowania. Cieszę się, ze nasz samorząd podjął próbę kontynuacji działalności poprzez zmiany organizacyjne. Myślę, że zrobiliśmy dużo, by utrzymać działalność tego miejsca – dodał.

Artur Krzak przekonywał, że od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy z kadrą Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej. – Odnoszę jednak wrażenie, że to, co przedstawialiśmy, nie trafiało do tych osób – powiedział dyrektor wydziału edukacji i sportu w Starostwie Powiatowym w Limanowej.

– Szukaliśmy rozwiązań, różnych wariantów, rozmawialiśmy. W ZPO jest dyrektor, który o tych działaniach wiedział. Także druga strona była informowana o wariantach – przekonywał starosta Mieczysław Uryga. 

W najbliższym czasie opublikujemy artykuł poświęcony historii DWDz, w którym porozmawiamy także z obecnym dyrektorem placówki, Grzegorzem Dziadoniem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKorea Północna. Media: pierwsza ofiara śmiertelna wywołana koronawirusem
Następny artykułNoc Muzeów: Spacer architektoniczny osiedlami A, B i Stare Tychy