A A+ A++

“Nazwa ma wskazywać na poparcie i solidarność z kobietami walce o ich prawa” – uzasadniały działaczki Piaseczyńskiej Rady Kobiet, składając wniosek o to, by rondem Praw Kobiet nazwać rondo na przecięciu ulic Geodetów, Energetycznej i Wilanowskiej we wsi Józefosław pod Lasem Kabackim (to część gminy Piaseczno).

Rondo na przecięciu ulic Geodetów, Energetycznej i Wilanowskiej w Józefosławiu pod Piasecznem. We wtorek, 22 grudnia 2020 r. piaseczyńscy radni nadali mu nazwę Rondo Praw Kobiet fot. Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

We wtorek, 22 grudnia, niespełna dwa tygodnie po złożeniu formalnego wniosku zajęli się nim piaseczyńscy radni.

Radny PiS: Taka nazwa podsyca konflikt społeczny

– To chyba nie jest dobry moment, tak duże napięcie towarzyszy tematom związanym z prawami kobiet – przekonywał radny Michał Mierzwa (PiS). – Społeczeństwo jest już i tak podzielone, nie ma co eskalować konfliktu. Radni PiS nie wezmą udziału w głosowani.

– Jaki konflikt? Dzięki prawom kobiet pana koleżanki mogą zasiadać w radzie – odpowiedziała radna Maja Szwedzińska-Sikora (KO). – To pana opcja, utożsamiając nazwę Praw Kobiet z obecną sytuacją i nazywając to konfliktem, wiąże tę nazwę z polityką. Nic takiego nie było we wniosku rady kobiet. To nadinterpretacja.

Radna KO: Grzeczne dziewczynki idą do nieba, a niegrzeczne tam, gdzie chcą

– Prawa kobiet to nie zawsze była oczywista oczywistość. Owszem, prawa wyborcze kobiety uzyskały w Polsce w 1918 r. jako jedne z pierwszych. Ale jak wielu praw były pozbawione przez większą część naszej historii? – mówiła radna Magdalena Woźniak (KO).

I wyliczała: – Prawo do studiów – pierwsza kobieta dopiero na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1894 r. Prawo do wykonywania zawodów prawniczych – pierwsza kobieta sędzia dopiero w 1929. Do 1920 r. kobiety nie mogły się wiązać z cudzoziemcami, traciły obywatelstwo i np. prawo do wykonywania zawodu lekarza. Dostęp do antykoncepcji dla kobiet dopiero w latach 50. O prawa kobiet trzeba było walczyć. Grzeczne dziewczynki idą do nieba, a niegrzeczne tam, gdzie chcą.

– Nie ma lepszego momentu na nadanie tej nazwy. W 2018 r. minęło sto lat od przyznania praw wyborczych, wciąż docierają do nas informacje, że kobiety są dyskryminowane. Kobiety są najczęstszą ofiarą przemocy domowej – mówił radny Michał Rosa (KO).

– Po ludzku: jestem najstarsza z was. Pamiętam, jak były kobiety traktowane kiedyś. Spotykałam się nieraz z płaczem kobiet. Kobieta to taki sam człowiek, jak mężczyzna. Dlaczego w XXI wieku nie mielibyśmy uszanować praw kobiet? – pytała radna Hanna Krzyżewska (KO).

Rondo Praw Kobiet. Jeden radny PiS przeciwko, reszta nie głosowała

Wbrew zapowiedzi radnego Mierzwy nie wszyscy radni PiS wstrzymali się od udziału w głosowaniu: radny Wojciech Ołdakowski, b. starosta piaseczyński, brat dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego zagłosował przeciwko nazwie. Uchwała przeszła jednak głosami radnych KO.

Zdalna sesja piaseczyńskich radnych 22 grudnia 2020 r. Część radnych PiS nie wzięła udziału w głosowaniu nad nazwą 'rondo Praw Kobiet', dowodząc, że nazwa 'eskaluje konflikt', a jeden - Wojciech Ołdakowski - zagłosował przeciw.Zdalna sesja piaseczyńskich radnych 22 grudnia 2020 r. Część radnych PiS nie wzięła udziału w głosowaniu nad nazwą ‘rondo Praw Kobiet’, dowodząc, że nazwa ‘eskaluje konflikt’, a jeden – Wojciech Ołdakowski – zagłosował przeciw. for. urząd miasta i gminy Piaseczno/YT

Ronda Praw Kobiet wyrastają w wielu miastach. A co z przemianowaniem rondem Dmowskiego w Warszawie

Podobne inicjatywy pojawiają się w innych miastach w Polsce, na początku grudnia rondo Praw Kobiet powstało np. w Częstochowie (przy protestach radnych PiS, którzy dowodzili, że ta nazwa dyskryminuje mężczyzn).

Także w Warszawie pojawiła się inicjatywa, by nadać taką nazwę. W październiku na gigantycznej manifestacji w proteście przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego praktycznie delegalizującej w Polsce aborcję, Marta Lempart, liderka protestów ogłosiła, że na czas protestu rondo Dmowskiego zmienia się w rondo Praw Kobiet.

Marta Lempart na rondzie Dmowskiego podczas manifestacji Strajku Kobiet 28 listopada 2020 r.Marta Lempart na rondzie Dmowskiego podczas manifestacji Strajku Kobiet 28 listopada 2020 r. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Zwołując się na kolejne protesty w tym miejscu kobiety posługiwały się już tą nazwą. Na manifestacji 28 listopada Klementyna Suchanow symbolicznie powiesiła tabliczkę z taką nazwą, zasłaniając tą z imieniem przedwojennego endeka.

28 listopada 2020 r. Manifestacja w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Demonstranci symbolicznie przemianowali rondo Dmowskiego na rondo Praw Kobiet.28 listopada 2020 r. Manifestacja w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Demonstranci symbolicznie przemianowali rondo Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Oficjalnej procedury w tej sprawie miejscy radni nie uruchomili. Nasz dziennikarz Jarosław Osowski relacjonował na początku grudnia, że na posiedzeniu komisji nazewniczej radna Anna Auksel-Sekutowicz (KO) zachęcała, by zastanowić się nad “jakąś fajną nazwą dla walczących kobiet”.

– A mamy już jakąś konkretne propozycje i lokalizacje? – spytała przewodnicząca komisji Anna Nehrebecka-Byczewska, na co usłyszała: – Właśnie możemy nad tym podyskutować.

Żadnej dyskusji w komisji już jednak nie było. 

Z kolei w listopadzie Małgorzata Trzaskowska, żona prezydenta Warszawy proponowała, by kobiety uhonorować nazwą nowego, planowanego placu między Pałacem Kultury a budowanym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ta inicjatywa też na razie nie znalazła finału w Radzie Warszawy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrexit – jak polski przedsiębiorca może ułatwić sobie przewóz towarów przez granice celne?
Następny artykułPomoc na zakup komputera dla dzieci rolników