A A+ A++

O rozpoczęcie procedury związanej z przyznaniem honorowego obywatelstwa do prezydenta Lublina wystąpiło czterech radnych z jego klubu: Maja Zaborowska, Monika Kwiatkowska, Jadwiga Mach i Marcin Nowak.

“Nie mamy wątpliwości, że w sytuacji poważnego kryzysu autorytetów (zarówno świeckich jak i duchownych) osoba księdza profesora stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków”.

Radni wskazują, że ks. prof. Szostek jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień,w tym Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej i 75-lecia Misji Jana Karskiego.

“Uważamy, że inicjatywa uhonorowania zaszczytnym i najważniejszym tytułem tak wybitnej postaci, która przez dziesięciolecia popularyzuje polską naukę oraz głosi wartości etyczne i moralne na całym świecie, to ogromy zaszczyt dla Naszego Miasta i jego społeczności” – napisali radni.

“Wciąż nie ma najważniejszego wyróżnienia Lublina”

W ubiegłym roku Lublin w ten sposób odznaczył dominikanina o. Ludwika Wiśniewskiego oraz znanego okulistę prof. Giuseppe Guarnaccia.

– Ten temat dojrzewał już jakiś czas, ale w jednym roku kalendarzowym nie powinniśmy przyznawać zbyt wielu honorowych obywatelstw. Początek stycznia to najwłaściwszy moment na składanie tego typu wniosków. Ksiądz profesor ma już ważne nagrody, ale wciąż nie ma tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia naszego miasta. Z całą pewnością powinien je otrzymać – uważa radny Nowak.

Dodaje, że z ks. prof. zetknął się na studiach na KUL. – To wybitny erudyta, świetny otwarty pedagog, którego wykłady były zarówno doskonałe merytorycznie, jak i miały łatwość przekazu, w niełatwym przecież przedmiocie, jakim dla studentów jest etyka – wyjaśnia Nowak.

Etyk, filozof, były rektor KUL

Marianin ks. prof. Andrzej Szostek jest etykiem i filozofem, byłym rektorem KUL. Był jednym z sygnatariuszy „Apelu zwykłych księży” – manifestu duchownych, którzy m.in. sprzeciwiają się używaniu religii do celów politycznych, nierównemu traktowaniu kobiet, dyskryminacji i ksenofobii.

Pod interpelacją w sprawie honorowego obywatelstwa podpisała się również radna Maja Zaborowska, szefowa Nowoczesnej na Lubelszczyźnie.

– Szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest, by doceniać takie postawy jak księdza profesora, który zajmuje głos w ważnych sprawach. Mam na myśli ostatnie wydarzenia na KUL, z którym ksiądz profesor był związany i zerwał współpracę – mówi radna.

Chodzi o sprawę ks. Alfreda Wierzbickiego, który poręczył za Margot, aktywistkę kolektywu Stop Bzdurom. Po tym poręczeniu wypowiedziami księdza Wierzbickiego zajął się rzecznik dyscyplinarny KUL. Ks. prof. Szostek zerwał natomiast współpracę z uczelnią. “Nie potrafię kontynuować współpracy z uczelnią, której władze tak krzywdząco traktują swego profesora – i to etyka, który ma odwagę zabierać głos w sprawach moralnie doniosłych w Polsce i w Kościele” – napisał ks. prof. Andrzej Szostek w liście do rektora KUL.

Trzy kobiety, pięciu duchownych

Lublin ma 15 honorowych obywateli. W tym gronie są trzy kobiety: Julia Hartwig, Rita Gombrowicz i Wanda Półtawska oraz pięciu duchownych: ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Jan Paweł II, o. Hubert Czuma, ks. Infułat Grzegorz Pawłowski oraz o. Ludwik Wiśniewski. Poza nimi: prof. Wiesław Chrzanowski, były prezydent Lublina Marian Chojnowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, prof. Rocco Buttiglione, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies oraz prof. Giuseppe Guarnaccia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadchodzą nowe przepisy dotyczące akumulatorów kwasowo ołowiowych
Następny artykułKobiety ciężarne zakażone SARS-CoV-2 częściej rodzą dzieci przed czasem