A A+ A++

Psy służbowe odgrywają kluczową rolę w działaniach policji, wspierając funkcjonariuszy w wielu skomplikowanych operacjach. Od tropienia przestępców po wykrywanie niebezpiecznych substancji – czworonożni funkcjonariusze są nieocenionym wsparciem. Przybliżamy, jak wygląda ich służba oraz jakie mają przywileje na emeryturze.

Rola psów służbowych w działaniach policyjnych

Od samych początków służb publicznych, psy i konie były integralną częścią zespołów dbających o bezpieczeństwo. Współczesna policja nie wyobraża sobie pracy bez wsparcia czworonożnych partnerów. Psy policyjne pełnią różnorodne funkcje – od tropienia przestępców i patrolowania ulic, po wyszukiwanie zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz zwłok ludzkich. Są także niezastąpione w ratownictwie wodnym, operacjach kontrterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych.

Emerytura dla psów służbowych

Psy policyjne, po latach oddanej służby, mają prawo do emerytury po ukończeniu 9 roku życia. Przepisy gwarantują im dożywotnią opiekę, której podejmują się ich dotychczasowi przewodnicy. Opiekunowie otrzymują wsparcie finansowe na wyżywienie oraz leczenie zwierząt, co zapewnia kompleksową opiekę nad nimi. Taki system docenia ciężką pracę i oddanie psów, które przez lata wspierały funkcjonariuszy w ich codziennych zadaniach.

Aktualny stan psów służbowych w Policji

W strukturach polskiej policji służy obecnie 834 psy, z czego 797 w służbie prewencyjnej, 19 w służbie kryminalnej, a 14 w działaniach kontrterrorystycznych. Dodatkowo, w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie szkolą się cztery psy, które wkrótce dołączą do służby kryminalnej wraz ze swoimi opiekunami. Głównymi rasami psów wykorzystywanych w policji są owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie malinois, cenione za swoją inteligencję, wytrzymałość i doskonałe zdolności tropiące.

Święto dla czworonożnych funkcjonariuszy

Z okazji Dnia Psa, policyjni przewodnicy obdarowują swoich czworonożnych partnerów kośćmi, zabawkami i smakołykami. Choć psy policyjne cenią sobie takie prezenty, dla nich najlepszą nagrodą jest możliwość wykonania postawionego im zadania. Jak podkreślają funkcjonariusze, psy te uwielbiają pracować i współpracować z ludźmi, a każdy dzień służby jest dla nich przygodą i wyzwaniem.

Film: sierż. szt. Krystian Kłeczek, sierż. szt. Kamil Kłeczek, Artur Orliński / BKS KGP

Montaż: sierż. szt. Kamil Kłeczek

Wg inf z: KMP w Siemianowicach Śląskich

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad miliard godzin oglądania. Netflix i najlepszy serial komediowy
Następny artykułWyjątkowy Piknik nad Zalewem Opoczyńskim: V KrwioBieg i Strzelecki Turniej Siatkarski