A A+ A++

Dodatek mieszkaniowy to wsparcie finansowe, skierowane do osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Aby z niego skorzystać, trzeba spełniać kilka warunków, z kryterium dochodowym włącznie. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy 2023, gdzie złożyć wniosek i ile pieniędzy można otrzymać?

Uregulowanie wszystkich opłat związanych z utrzymaniem mieszkania dla wielu osób o niskim zarobkach może być trudne. Część z nich może liczyć na wsparcie, w postaci dodatkowych środków pieniężnych.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem wypłacanym przez gminę. Jego celem jest dofinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu mieszkalnego. Mogą z niego skorzystać osoby posiadające prawo własności konkretnej nieruchomości, a także najemcy, dzierżawcy i osoby zajmujące lokal socjalny czy komunalny. 

Nie przysługuje on natomiast osobom stale lub czasowo przebywającym w instytucjach zapewniających nieodpłatne utrzymanie. Zalicza się do nich m.in.: miejskie ośrodki pomocy społecznej, szkoły z internatem czy zakłady karne i zakłady poprawcze. 

Czytaj także: Oto jak należy reagować w razie kontroli RTV. Jeden moment jest kluczowy

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Ta forma wsparcia przeznaczona jest dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, trzeba więc spełnić szereg wymogów. Pierwszym z nich jest kryterium dochodowe. 

W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego  średni dochód z trzech ostatnich miesięcy nie może  przekroczyć 175 proc. proc. najniższej emerytury (obecnie jest to 1338,44 zł brutto). 

W przypadku rodziny dochód na jednego jej członka może wynieść maksymalnie  125 proc.  najniższego świadczenia.

Zgodnie z planowanymi zmianami w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, w 2023 r. gminy będą mogły samodzielnie decydować o podniesieniu obecnego progu.

Aktualnie, jeśli kryterium dochodowe zostało nieznacznie przekroczone, gmina może zdecydować o przyznaniu dodatku, stosując zasadę “złotówka za złotówkę”.

Kolejne kryterium stanowi metraż mieszkania. Jeśli mieszka w nim jedna osoba, maksymalna powierzchnia lokalu nie może przekroczyć 45,5 mkw. W przypadku dwóch osób zwiększa się ona do 52 mkw. 

Trzyosobowa rodzina może liczyć na przyznanie dodatku mieszkaniowego, pod warunkiem że metraż zajmowanej przez nich nieruchomości … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSadzenie drzew z Jackiem Jaśkowiakiem. Akcja dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Następny artykuł“Крапки не буде”: астролог засмутила прогнозом щодо закінчення війни в Україні