A A+ A++

Minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował w środę, że ostateczna decyzja dotycząca zgody na prowadzenie kierunków medycznych na dziewięciu uczelniach zostanie podjęta po formalnym zakończeniu ocen przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Nowe uczelnie medyczne bez limitów przyjęć na studia

 

– Te uczelnie nie będą uwzględnione w rozporządzeniu, które minister zdrowia podpisze zapewne w tym tygodniu, dotyczącym limitów przyjęcia studentów na wydziały lekarskie i stomatologiczne w Polsce” – powiedział Wieczorek podczas konferencji prasowej w resorcie nauki.

“Natomiast uspokajam: zawsze jest możliwość nowelizacji tego rozporządzenia. W miarę napływających nowych dokumentów, jeżeli będzie pozytywna opinia – będziemy (listę uczelni wymienionych w rozporządzeniu – PAP) uzupełniać. Jeżeli będzie negatywna – nie będziemy uzupełniać” – dodał.

O tym, że kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie otrzymają limitu miejsc i nie powinny rozpoczynać rekrutacji na studia – ministra zdrowia Izabela Leszczyna i minister nauki zdecydowali już w końcu maja.

Kiedy raport PKA po kontroli nowych kierunków lekarskich?

 

25 czerwca na antenie TVP Info Wieczorek informował, że “dziś lub jutro” zapadną decyzje o przyszłości 9 wydziałów lekarskich kontrolowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną. Chodzi o to, czy na kontrolowanych kierunkach może ruszyć nabór na rok akademicki 2024/2025. Na środowej konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek sprecyzował, że jeśli chodzi o dziewięć uczelni, “które już rozpoczęły nabór – a więc już są w trakcie pierwszego roku studiów wydziałów lekarskich – decyzje ostateczne w tej sprawie zostaną podjęte, kiedy formalnie Polska Komisja Akredytacyjna dokona oceny”.

Jak podkreślił, ze względu na trwające na tych uczelniach nabory – jego resort prosił PKA, aby działania “prowadzić tak szybko, jak to możliwe”. Ale zastrzegł, że ocena i możliwość odwołania od niej to rozbudowana procedura, która wymaga dużo czasu.

Uczelnie z negatywną opinią to m.in.:

  • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
  • Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
  • Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi,
  • Akademia WSB,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu,
  • jedna filia uczelni już wcześniej działającej (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, filia w Bielsku-Białej).

Wieczorek przypomniał też o trzech uczelniach, które dostały negatywną opinię PKA, ale które uzyskały od b. ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zgodę na uruchomienie kierunków lekarskich.

– Jedna z tych uczelni w ogóle nie wystąpiła o nabór w tym roku. Chyba zdają sobie sprawę, że nie są przygotowani do uruchomienia takiego kierunku w tym roku i planują to ewentualnie robić w roku 2025/2026″ – wyjaśnił szef resortu. Dwie pozostałe uczelnie nie dokonały naboru w roku 2023 – “też z pełną świadomością, że są nieprzygotowane do tego – dodał.

Minister Nauki podkreślił, że jego resort regularnie pyta uczelnie, “czy prowadzą inwestycje w tym zakresie, jak wygląda kadra, jak wygląda przygotowanie do uruchomienia takiego kierunku”. Funkcjonowaniu tych uczelni przygląda się równolegle komisja akredytacyjna. “Czekamy na oficjalne wystąpienie PKA w przypadku tych 2 uczelni, które w tym roku (2024/2025 – PAP) ewentualnie mogą nabór rozpocząć – i wszystko wskazuje na to, że one zostaną uwzględnione w rozporządzeniu minister zdrowia” – podsumował.

– Jeśli chodzi o kwestie limitów (przyjęć na studia – PAP), to: jakość, jakość, jakość. Stawiamy na jakość nauczania. Wiemy, że brakuje lekarzy w Polsce. Ale też wiemy, jakie są koszty kształcenia lekarzy. Wiemy, że nie da rady wykształcić lekarza w 100 procentach online – musi być kadra, zaplecze, laboratoria, prosektoria, szpitale, gdzie można odbywać praktyki. Chcę uspokoić – takie jest uzgodnienie z Polską Komisją Akredytacyjną (PKA), tak mówi prawo – uczelnie, które uruchomiły kierunki lekarskie, ale miały pozytywną opinię PKA i Ministerstwa Zdrowia – również będą kontrolowane przez PKA, ale w październiku. Jeżeli się okaże, że nie spełniają wymagań, będziemy w tym zakresie bezwzględni, będziemy te kierunki likwidować – podkreślił Wieczorek. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpłakane skutki nawałnic. Nowa atrakcja Dolnego Śląska zagrożona
Następny artykułInformacja o zgromadzeniu publicznym organizowanym w dniu 30.06.2024 r. w Radomiu.