A A+ A++

Już niedługo 77 rocznica śmierci Bolesława Papiego, traci życie na wierzbnickim rynku – 25 maja 1944, podczas zamachu na hitlerowskiego funkcjonariusza Erika Schitzu.

Dziś znany jako bohater wojenny, ale gdyby nie wojna to kto wie, być może o Bolesławie Papim mówilibyśmy w kontekście wybitnego przyrodnika. Warto pamiętać, że to właśnie przyroda była jego największą pasją.

Bolek urodził się 27 marca 1923 roku w Moskwie, jednak niedługo po jego narodzinach rodzina przeprowadziła się do Starachowic. Zamieszkali na Orłowie. Niemal całe dzieciństwo spędził w domu, chorowity i słaby sił nabierał w beskidzkich sanatoriach, być może właśnie dlatego zainteresował się przyrodą. Najbardziej jednak upodobał sobie obserwowanie ptaków, chętnie też pogłębiał wiedzę na ich temat, także tę bardziej naukową. Jeszcze jako dwunastoletni smyk prowadził systematyczną dokumentację swoich obserwacji, potrafił również rozpoznawać ptaki po głosach. W swoich obserwacjach był profesjonalistą, na swoim wyposażeniu miał całkiem całkiem bogaty zestaw młodego ornitologa.Swoje notatki, obserwacje i badania chętnie konsultował z doświadczonymi przyrodnikami. Nawet wybuch wojny, nawet jeśli spowolnił, to na pewno nie przeszkodził w prowadzonych badaniach, wiadomo, że prowadził je jeszcze w 1941 roku. Mimo wszystko wojna przyhamowała rozwój Papiego – przyrodnika.

W 1966 roku jego przyrodnicze notatki zostały opublikowane przez polskiego biologa, profesora Kazimierza Dobrowolskiego w „Przeglądzie Zoologicznym”. Bolesław Papi znalazł się również w wydanej w 2013 roku książce Eugeniusza Nowaka pt. „Ludzie nauki w czasach najtrudniejszych. Wspomnienia o przyrodnikach”. Bolek nieprzypadkowo jest również patronem dwóch obszarów prawnie chronionych. Pierwszy z nich jest Rezerwat na Jeziorze Zgierzynieckim – to faunistyczny rezerwat w gminie Lwówek w Wielkopolsce, gdzie przede wszystkim chronione są siedliska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, charakterystycznych dla płytkich zbiorników wodnych i zbiorowisk szuwarowych.

Drugi, zdecydowanie bardziej nas interesujący, to Użytek Ekologiczny im. Bolesława Papi w Starachowicach. Wspomniany obiekt to znaczna część zbiornika wodnego „Pasternik”, znajdującego się w dolinie rzeki Kamiennej w zachodniej części miasta. Obiekt objęto ochroną w 2005 roku w celu ochrony bogatej szaty roślinnej będącej ostoją licznych gatunków ptaków wodnych. Pasternik jest ulubionym miejscem odpoczynku dla wędrujących ptaków, zarówno wiosną jak i jesienią. Ptaki przylatują tu, kiedy wracają do nas po zimie, ale też zatrzymują się podczas przelotów do ciepłych krajów. Corocznie jest miejscem gniazdowania wielu gatunków, niekiedy rzadkich i chronionych. Z ciekawszych gatunków możemy tu zaobserwować między innymi: łyskę wodną, kokoszkę wodną oraz bączka. Najbardziej znanym i lubianym mieszkańcem Pasternika jest niewątpliwie łabędź niemy. Zbiornik wodny Pasternik wybudowano w 1920 roku dla celów przemysłowych, pod koniec XX wieku zbiornik utracił swoją rolę. Niekiedy bywa nazywany Jeziorem Starachowickim. Podzielony jest groblą na dwie części: północną i południową, przez nią od niedawna poprowadzony jest pieszy czarny szlak turystyczny „Starachowice Zachodnie – Wykus”.

Kolejny artykuł z cyklu „cudze chwalicie, swego nie znacie” poświęcony również będzie postaci Bolesława Papiego, tym razem jako żołnierza, patrioty i bohatera.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteka: „Ogrody niestrzeżone” Jadwigi Pietrek
Następny artykuł5 rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania