A A+ A++

W dzisiejszych czasach, erze komputerów, nowoczesnych samochodów i sztucznej inteligencji standardem powinno być godne życie, z szybkim dostępem do służby zdrowia, bezpieczne pod względem zdrowia i higieny.

  • kwiecień 2021, Klenica (woj. lubuskie) – 2-letnie dziecko wpada do szamba, nieprzytomne zostaje przetransportowane śmigłowcem LPR do szpitala

(https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-04-16/dwulatek-wpadl-do-szamba-walka-o-uratowanie-dziecka-w-lubuskiem/ )

  • maj 2017, Opactwo (woj. Mazowieckie) 3 mężczyzn (w tym ojciec i syn) zmarło podczas samodzielnego oczyszczania szamba bez odpowiedniego przygotowania

(https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-05-23/pracowali-przy-oproznianiu-szamba-nie-zyja-trzy-osoby/ )

  • maj 2016, Ściechów (woj. lubuskie) – 4 – letnia dziewczynka umiera w szpitalu, przyczyna: dziecko wpadło do niezabezpieczonego zbiornika szamba

(https://www.se.pl/wiadomosci/polska/4-latka-wpadla-do-szamba-rodzinna-tragedia-w-sciechowie-woj-lubuskie-aa-bXye-CKNt-xRpW.html )

To tylko kilka z wielu tragicznych wypadków, które miały miejsce w ostatnich latach. Ich przyczyną jest najczęściej brak wiedzy na temat tego, co znajduje się na naszych podwórkach, z czym wiąże się istnienie szamb na prywatnych posesjach. Nie zdajemy sobie sprawy, że szambo to „tykająca bomba”. Gromadzące się w nim gazy są łatwopalne i wystarczy mała iskra, aby doprowadzić do tragedii. Śmierć w szambie zwykle nie następuje poprzez utonięcie – następuje dużo wcześniej, kiedy to siarkowodór paraliżuje nasz układ oddechowy, prowadząc do niedotlenienia organizmu i uduszenia.

W dzisiejszych czasach, erze komputerów, nowoczesnych samochodów i sztucznej inteligencji standardem powinno być godne życie, z szybkim dostępem do służby zdrowia, bezpieczne pod względem zdrowia i higieny. To może zapewnić między innymi wyeliminowanie nieszczelnych szamb (z których do gleby uwalniane są różne związki chemiczne, m.in. azotany i azotyny, które zwiększają m.in. ryzyko zachorowalności na nowotwory), poprzez pełne skanalizowanie miasta i podłączenie wszystkich nieruchomości do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej – jeżeli tylko pozwalają na to względy techniczne.

W celu wprowadzenia tomaszowian w XXI wiek i umożliwienie im skanalizowania i podłączenie do wodociągu ich nieruchomości, Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o. wziął sobie za cel budowę nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie i bezpiecznej infrastruktury technicznej.

Korzystając z środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, zrealizował Projekt pn. „Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego” w ramach którego zmodernizował oczyszczalnię ścieków oraz wybudował ponad 100 km sieci.

Natomiast w ramach Programu Operacyjnej Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wykonał Projekt pn. „Innowacyjne technologie w uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w Tomaszowie Mazowieckim”, co umożliwiło m.in. wybudowanie Małej Elektrowni Wodnej (MEW), zakupienie pojazdu specjalistycznego do hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji z systemem odzysku wody, ale także wybudowanie kolejnego 1 km sieci kanalizacyjnej i 0,69 km sieci wodociągowej.

W tym czasie budowano także sieć kanalizacyjną z środków własnych. Większość mieszkańców Tomaszowa Maz. uzyskała możliwość podłączenia się do zbiorczej kanalizacji sanitarnej, w tym wybudowanej w ulicach: Tomasza, Wacława, Ziemowita, Szklarskiej, Kopalnej i Sypkiej oraz do sieci wodociągowej w ul. Tomasza, Wacława, Ziemowita, Kopalnej i Sypkiej.

Jednak teraz to tomaszowianie muszą podjąć decyzję, czy chcą jeszcze tkwić w poprzednim wieku, czy też podejmą wysiłek w zakresie podłączania się do kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Niestety, dla wielu osób podłączenie swoich nieruchomości do kanalizacji nie jest oczywistością. Tymczasem, zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, mają obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej oraz zawarcia umowy na pobór wody i odprowadzanie ścieków zaś uprawnione organy mogą kontrolować realizację ww. przepisów.

Nie można przy tym zapominać, że im większa będzie liczba podłączonych nieruchomości. tym większa gwarancja, iż koszty, jakie trzeba będzie ponieść za ścieki i wodę będą stabilne i nie będą tak szybko rosły.

To także sprawdzian i odpowiedzialności tomaszowian wobec swoich dzieci, kolejnych pokoleń oraz za środowisko i otaczającą nas przyrodę.

„Przyłącz się!”to hasło, pod którym już od lat Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o. wzywa tomaszowian do podłączania się do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Spełnij swój obowiązek – podłącz swoją nieruchomość.

Przyjdź i zapytaj, na pewno Ci pomożemy!

Zakład Gospodarki Wodno–Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.  Kępa 19, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, tel. (44) 724 22 92 wew. 104, 110, 218, 318.

   

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSchronisko dla Zwierząt przy Gilowej poszukuje wolontariuszy
Następny artykułLas rośnie sam? Czyżby?