A A+ A++

Na ich problem uwagę zwraca Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do Pawła Szefernakera, pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.

Chodzi o nowelizację przepisu tzw. ustawy pomocowej, dotyczący świadczenia pieniężnego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Zmiana wydłużyła z 60 do 120 dni okres, za jaki może być przyznane to świadczenie. Ale we wniosku o nie wprowadzono konieczność podania numeru PESEL osoby przyjętej do zakwaterowania. Poprzednio należało podać ten numer – jeśli dana osoba go posiadała.

Czytaj więcej

Do wniosków złożonych do wejścia w życia noweli (30 kwietnia 2022 r.) przepis stosuje się w dotychczasowym brzmieniu. Po tej dacie osoby składające wniosek – a możliwe jest złożenie wniosku tylko za okres „z dołu” – zobowiązane będą podać numer PESEL.

Do RPO wpływają skargi obywateli, że pozbawia to ich możliwości ubiegania się o świadczenie, a tym samym o zwrot kosztów. Część obywateli Ukrainy, którzy schronili się w Polsce przed rosyjską agresją, nie ubiegała się bowiem o nadanie numeru PESEL. Pobyt w Polsce traktowali jako przejściowy. Część już opuściła nasz kraj.

W aktualnym stanie prawnym osoby udzielające schronienia uchodźcom, a nie znające ich numerów PESEL, nie mogą po 30 kwietnia 2022 r. skutecznie ubiegać się o świadczenie pieniężne za ich zakwaterowanie i wyżywien … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł28-latek z Ukrainy jechał Dacią ponad 100 km/h przez Tarnobrzeg. Stracił prawo jazdy i dostał wysoki mandat
Następny artykułDolmen – tytuł stworzony dla fanów mrocznego Dead Space i wymagających Soulsów