A A+ A++

– Filtr atmosferyczny zamontowany został w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w Toruniu. W ciągu doby przy placu Rapackiego przejeżdżać potrafi nawet do 30 tys. pojazdów – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Urządzenie to potrafi przefiltrować 17 mln m sześc. powietrza w ciągu roku.

Wychwyci nawet 5 kg zanieczyszczeń

Filtrator atmosferyczny zainstalowała toruńska firma ONDE SA, wykonawca infrastruktury dla odnawialnych źródeł energii, w szczególności farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych w Polsce. – Zajmujemy się przede wszystkim wytwarzaniem odnawialnych źródeł energii, jednak staramy się także rozwijać inne prośrodowiskowe projekty. Jednym z nich jest uruchamiane dzisiaj w Toruniu urządzenie filtrujące – mówił Marcin Szerszeń, wiceprezes zarządu ONDE SA.

Urządzenie zamontowane w Toruniu wyposażone jest w specjalnie skonstruowany filtr, który rocznie potrafi wychwycić z powietrza nawet 5 kg zanieczyszczeń. Oczyszcza on powietrze atmosferyczne ze spalin pochodzenia mechanicznego (silniki napędowe samochodów, pociągów, samolotów, statków) oraz gazów i dymów przemysłowych. Filtr stosuje się również do usuwania z przestrzeni miejskiej zanieczyszczeń lotnych typu PM od 0,3 do PM10, czyli takich, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka.

Jak Toruń chroni środowisko?

Miasto od 1997 roku dofinansowuje działania mieszkańców w zakresie likwidacji źródeł niskiej emisji. Torunianie, pozbywając się ogrzewania węglowego, najczęściej przechodzą na systemy gazowe oraz elektryczne, a w ostatnich latach coraz częściej montują pompy ciepła, głównie powietrzne. Na terenie Torunia wykonano również co najmniej 50 instalacji wykorzystujących ciepło Ziemi.

– W latach 1997-2020 Toruniowi udało się zlikwidować łącznie 6673 pieców kaflowych oraz 1548 kotłów c.o. węglowych. Dzięki tym działaniom ograniczyliśmy zużycie węgla o 24 tys. ton. Wysokość dotacji, która została udzielona na przestrzeni tego okresu, to ponad 25 mln zł – mówi Paweł Gulewski, zastępca prezydenta Torunia.

W Toruniu działa miejski system monitoringu jakości powietrza, w skład którego wchodzi łącznie 13 stacji. Trzy z nich należą do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a pozostałe 10 znajduje się na budynkach toruńskich placówek oświatowych.

W działaniach w zakresie zwalczania przyczyn niskiej emisji pomaga także Straż Miejska. W 2020 r. udało jej się przeprowadzić 744 kontrole pod kątem spalania odpadów. Jaki skutek przyniosły? 125 mandatów karnych i pięć wniosków do sądu o ukaranie.

Miasto włącza się również w realizację rządowego programu „Czyste powietrze”, podpisując porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na realizację i promocję programu. Od czerwca 2021 r. wnioski o udzielenie dofinansowania będzie można składać w urzędzie miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁódzkie: Wypadek w Piotrowie. Z balkonu budynku wypadły 2 osoby
Następny artykułKamienica mogła wylecieć w powietrze. Mężczyzna miał worek na głowie