A A+ A++

Z Pigży przez Leszcz, Olek i Las Piwnicki poprowadzi sobotnia wyprawa piesza z toruńskim OM PTTK. Zapraszamy mieszkańców Torunia i regionu!

W sobotę 6 kwietnia 2024 r. OM PTTK zaprasza na kolejną wyrawę krajoznawczo-pieszą z cyklu “Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 9.35, na dworcu PKS, przy ul. Dąbrowskiego, skąd nastąpi wyjazd o godz. 9.45 do miejscowości Pigża. Trasa będzie przebiegała na trasie: Pigża, Leszcz, Podleszcz, Zamek Bierzgłowski, Olek, rezerwat „Las Piwnicki”, z zakończeniem na Wrzosach (os. Polana). Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 16 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.

Leszcz – W 1286 r. wzmiankowany jako folwark w dokumencie wielkiego mistrza Konrada von Thierberg, w którym właściciel Leszcza Piotr występuje jako świadek. W 1454 r. wieś była własnością rycerską w komturstwie bierzgłowskim. Leszcz jest gniazdem rodzinnym Leskich = Heselecht. Od 1796 r. dzierżawcą wsi był Heinrich Wendt, w 1852 r. Carl Pohl, a od 1892 r. Wilhelm Klug. Ciekawostki krajoznawcze: zabudowania dawnego folwarku m.in. przebudowany dawny spichlerz i owczarnie. Dwór w Leszczu został zniszczony w czasie II wojny światowej. Wokół zabudowań relikty parku krajobrazowego. Na skraju lasu za majątkiem doskonale zachowane grodzisko średniowieczne wyżynne owalne, które było użytkowane w XIV wieku. Na północ od majątku, nad bezimiennym strumieniem, stał młyn Czerpiecz, po raz pierwszy wymieniony w 1610 r. Wówczas osada młyńska była własnością miasta Torunia. Ostatnią wzmiankę o zburzonym i opuszczonym młynie posiadamy  z 1726 r.

Fot. Lasy Państwowe w Toruniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałgorzata Burzyńska nowym dyrektorem “Trójki”
Następny artykułW czwartek w Opolu debata o kulturze z kandydatami w wyborach samorządowych