A A+ A++

– Droższe kredyty oraz spowolnienie gospodarcze nie mają wpływu na zakupy na rynku premium. W tym segmencie dominują zakupy gotówkowe oraz przekonanie, że luksus doskonale chroni kapitał przed spadkiem wartości – wskazuje Anna Karaś, Senior Consultant, Residential Research w JLL. – Z tego względu perspektywy dla rynku premium są optymistyczne – dodaje.

...dzisiaj lokują się też w innych dużych miastach oraz kurortach, gdzie w 2022 r. padały rekordy wycen


…dzisiaj lokują się też w innych dużych miastach oraz kurortach, gdzie w 2022 r. padały rekordy wycen

Fot.: Robert Dajczak

Jak wynika z dostępnych danych EY Polska, wzrost wartości nieruchomości premium jest stabilny od kilkunastu lat i szacuje się go na ok. 10 proc. w skali roku.

– Nieruchomość premium to kolejna nieruchomość jej właściciela. Kupujący są na tyle zamożni, że nawet jeśli posiłkują się kredytem, jego koszt nie ma większego znaczenia – mówi Anna Kicińska, partner EY Polska.

Apartamenty i domy luksusowe to w Polsce nisza rynkowa. Jak wskazują dane JLL, do 2018 r. zdominowane były przez rynek warszawski, później zaczęły pojawiać się częściej także w Trójmieście, a następnie w Krakowie, Poznaniu i od 2022 r. także we Wrocławiu. Jednak do końca 2021 r. tzw. segment high-end w Polsce stanowił mniej niż 1 proc. oferty na rynku pierwotnym. Wówczas klienci mogli wybierać spośród 250 lokali, głównie w Trójmieście i Poznaniu. Już rok później oferta luksusowa wzrosła do 3 proc. … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIII Ogólnopolskie Biennale Małej Formy Graficznej “Tajemnice Nocy”
Następny artykułStypendia marszałka województwa dla twórców kultury