A A+ A++

Praca biurowa wiąże się z wielogodzinną pracą z komputerem — w jednej, siedzącej pozycji, często bez odpowiednio dopasowanego biurka i fotela. Mimo iż poniekąd taka praca jest bardzo pożądana, również i ona może wiązać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej odbija się na zdrowiu kręgosłupa, prawidłowej postawie, ale i na nadgarstkach pracowników. Do jednego z najczęściej wymienianych schorzeń, z jakimi borykają się osoby pracujące przy komputerze, należy zespół cieśni nadgarstka. Czym jest? Jak się objawia? Dlaczego lepiej uniknąć tego rodzaju neuropatii?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka z pewnością ma wiele wspólnego z przepracowaniem wynikającym z długotrwałego przebywania przed komputerem. Postawa, jaką przyjmuje się w takim stylu pracy, może być spowodowana przeciążeniem, ale i uciskiem nerwu pośrodkowego, którego to schorzenie dotyczy. Ucisk jest często efektem utrzymywania rąk w jednej pozycji opartych o blat biurka.

Wykonywanie tych samych ruchów dłońmi także może zwiększać skłonność pracownika do zespołu cieśni nadgarstka np. podczas nieustannego pisania na klawiaturze. Istnieje szereg objawów, które mogą świadczyć o tym, że zostało się dotkniętym omawianym schorzeniem. Osoby, które podejrzewają u siebie ZCN, mogą wykonać USG dłoni i nadgarstka celem postawienia diagnozy.

Symptomy świadczące o zespole cieśni kanału nadgarstka

Jednym z pierwszych znanych objawów, który wymienia się w przypadku omawianego schorzenia, jest ból. Mogą mu towarzyszyć także parestezje, czyli drętwienie i mrowienie palców, które z kolei skutkują problemami z normalnym funkcjonowaniem. Najczęściej mowa tutaj o osłabieniu uchwytu, przez co sprawność ręki ulega znacznemu pogorszeniu. Ze względu na uniemożliwienie prawidłowego przewodnictwa w nerwie pośrodkowym nie tylko poruszanie dłońmi staje się utrudnione. Również częściowo zanika czucie.

Wspomniane mrowienie i drętwienie może z czasem zacząć promieniować do ramienia i barku. Nasilenie omawianych dolegliwości może być różne. O ile początkowo pacjent nie odczuwa większych problemów, tak wraz z progresem choroby ból i problem z chwytnością może się pogłębiać.

Nierzadko nasilające się dolegliwości doskwierają pacjentom w nocy, co utrudnia im sen i spokojny wypoczynek. Do ich występowania dochodzi również wtedy, gdy powraca się do swoich codziennych obowiązków, czyli. m.in. pracy przy biurku.

Do rzadziej wymienianych symptomów zalicza się także zmianę koloru skóry dłoni oraz redukcję potliwości w obszarze rąk. W trakcie badania fizykalnego może również okazać się, że u pacjenta doszło do zaniku mięśni kłębu kciuka.

Leczenie będące konsekwencją przepracowania nadgarstka

Konsekwencją występującego u pacjenta zespołu cieśni nadgarstka jest leczenie, które może być długotrwałe. Pacjentowi może zostać zlecona suplementacja, farmakoterapia i ewentualnie zastosowanie terapii steroidami. Iniekcja kanału nadgarstka może tymczasowo osłabić nasilające się dolegliwości bólowe oraz pozostałe dokuczliwe objawy.

Metoda ortopedyczna polega natomiast na takim unieruchomieniu i ustabilizowaniu nadgarstka, aby odciążyć nerw pośrodkowy i tym samym zniwelować ból doskwierający pacjentowi.

Należy także wspomnieć o fizjoterapii. Może ona okazać się dobrym rozwiązaniem na wczesnym etapie rozwoju choroby. W terapii stosuje się różne zabiegi, w tym te wykorzystujące ultradźwięki i lasery medyczne.

U osób, które mimo wdrożonego leczenia nie odczuwają poprawy bądź są w zaawansowanym stadium choroby, wykonuje się operację. Istnieją dwa sposoby jej przeprowadzenia:

  • tradycyjnie (w celu zmniejszenia ciśnienia w kanale nadgarstka),
  • endoskopowo (ma związek z mniejszym nacięciem w okolicy nadgarstka, lecz większym ryzykiem pojawienia się powikłań pooperacyjnych i mniejszą skutecznością).

Profilaktyczne ćwiczenia i ergonomiczne stanowisko pracy, a także zmniejszenie nacisku w okolicy nadgarstka podczas utrzymywania dłoni na klawiaturze może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia omawianego schorzenia lub spowolnić jego rozwój.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł140 dni ludobójstwa w Gazie
Następny artykułŚrodki z UE wspierają złotego