A A+ A++

Przedsiębiorcy nie muszą stosować znowelizowanych przepisów podatkowych (PIT i CIT) w zakresie poboru podatku u źródła do końca roku.

Rozporządzenia przesuwające ten termin opublikowano w Dzienniku Ustaw z 24 czerwca 2020 r. Chodzi dokładnie o rozporządzenia ministra finansów datowane na 19 czerwca 2020 r. Pierwsze dotyczy wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o CIT (Dz.U. z 2020 r., poz. 1096). Drugie stanowi o wyłączeniu stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o PIT (Dz.U. z 2020 r., poz. 1095).

CZYTAJ TAKŻE: Złagodzenie warunków korzystania z ulgi na złe długi w PIT i CIT

Powodem odroczenia stosowania tych regulacji jest pandemia koronawirusa. Warto jednak podkreślić, że jest to już czwarte przesunięcie terminu wejścia w życie tych przepisów przez Ministerstwo Finansów. Regulacje te znowelizowano bowiem w 2018 r. i miały obowiązywać od początku 2019 r.

Co dokładnie oznacza odroczenie podatku u źródła?

Co ważne, zawieszony termin obejmuje tylko i wyłącznie regulacje odnoszące się do poboru podatku. W konsekwencji mimo zawieszenia przedsiębiorcy muszą dochować należytej staranności przy weryfikacji poprawności stosowania zwolnienia bądź preferencyjnej stawki podatku u źródła oraz do kwalifikowania odbiorcy należności jako beneficjenta rzeczywistego na podstawie znowelizowanej definicji.

Również bez zmian pozostaje fakt, że certyfikat rezydencji jest niezbędnym zaświadczeniem w procesie prawidłowego udokumentowania prawa do zwolnienia z poboru podatku u źródła.

Podatek u źródła – co to jest?

Wyjaśnijmy, że podatek u źródła (ang. Withholding Tax – WHT) to zryczałtowany podatek dochodowy (PIT, CIT) pobierany przez płatników, którzy mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub tzw. zagraniczny zakład w państwie, gdzie powstaje dochód.

CZYTAJ TAKŻE: Jak odroczyć podatek CIT

Polski podatek u źródła pobierany jest przez płatników, którzy mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zagraniczny zakład w Polsce. Płatnicy pobierają go od niektórych dochodów (m.in. dywidend, odsetek, należności licencyjnych). Z WHT mamy do czynienia w sytuacji podatku pobieranego od niektórych dochodów uzyskiwanych w Polsce przez nierezydentów, będących osobami fizycznymi lub innymi podmiotami. W niektórych przypadkach pobiera się go także od rezydentów np. przy wypłacie dywidendy do podmiotu krajowego.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 4.0 wprowadzi zmiany w podatkach

Kontrowersyjna nowelizacja dotyczy przypadków, gdy podatnik od jednego płatnika w jednym roku kalendarzow … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbsolutorium dla Prezydenta Krzysztofa Żuka
Następny artykułBon Inwestycyjny dla Gminy Opoczno