A A+ A++

Kmita mówił, że mimo przedświątecznych wypisów ze szpitali pomiędzy piątkiem a wtorkiem liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrosła o 275, a pacjentów w najcięższym stanie – wymagających umieszczenia pod respiratorem – o 36. We wtorek w Małopolsce wolnych było w Małopolsce 13 respiratorów.

“Najgłębsze rezerwy”

– Sięgamy do najgłębszych rezerw. Utworzyliśmy ponad 410 łóżek respiratorowych – mówił Kmita. Dodał, że w najbliższych dniach liczba ta zwiększy się jeszcze o co najmniej 20, ale i tak znacznie został przekroczony poziom łóżek respiratorowych ze szczytu drugiej fali pandemii, kiedy w całym regionie było ich 350.

ZOBACZ: Nowe szczepy koronawirusa “zmieniają zasady gry”. Eksperci: szczepionki już nie wystarczą

– Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju. Wie o tym pan minister. Podejmujemy działania, aby to zmienić – podkreślił wojewoda. Poinformował, że jeśli będzie taka konieczność i względy medyczne, “nie wykluczamy relokacji pacjentów, którzy są pod respiratorami do innych województw”.

Podkreślił, że na razie decyzja taka jeszcze nie zapadła. – Być może będzie taka konieczność, aby część krakowskich placówek całkowicie wstrzymała planowane zabiegi zachowawcze, czyli te, które wpływają na komfort życia mieszkańców – powiedział Łukasz Kmita.

Ograniczenia zabiegów

Zaznaczył, że operacje ratujące życie będą nadal wykonywane, ale pacjenci, którzy nie mają koronawirusa, a mieli wyznaczone zabiegi planowe, muszą się liczyć z tym, że mogą nastąpić ograniczenia. – Mamy wytypowane placówki medyczne, gdzie może będzie konieczność relokacji kadry medycznej, która ma potencjał do pracy w oddziałach intensywnej terapii – mówił wojewoda.

ZOBACZ: Koronawirus wśród lekarzy. MZ podało dane o liczbie zachorowań i zgonów

Dodał, że bez tego rozwiązania w ciągu najbliższych siedmiu dni może nastąpić problem z zapewnieniem stanowisk respiratorowych, dlatego jest to jedna z rozważanych opcji. – Decyzje będą podejmowane w ciągu najbliższych kilku dni – zaznaczył.

Łukasz Kmita mówił, że w Poniedziałek Wielkanocny zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały w Małopolsce 861 razy, a w ciągu trzech świątecznych dni 2,5 tys. razy.

Karetki czekają przed szpitalami

Blisko 1,8 tys. z tych wezwań dotyczyło osób będących w kwarantannie lub potencjalnie zakażonych koronawirusem, u których wykonywano testy.

– Około 30 karetek dziennie czeka przed oddziałami szpitalnymi powyżej godziny – mówił wojewoda. Jak powiedział, poprosił dyrektorów szpitali, by usprawnić system przyjmowania pacjentów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

Najtrudniejsza jest sytuacja w Krakowie, powiecie krakowskim i wielickim.

Apel wojewody

Wojewoda zaapelował do Małopolan, którzy mają objawy COVID-19, aby nie zwlekali z wizytą u lekarza, bo z rozmów ze specjalistami wynika, że bardzo duża liczba osób trafia do szpitali późno – już w bardzo ciężkim stanie.

– Apeluję, aby osoby, które mają objawy, których saturacja spada, czują, że mają problemy z oddychaniem, nie zwlekały, tylko skontaktowały się z lekarzem POZ czy z ratownikami medycznymi – mówił.

Kmita dziękował kadrze medycznej za poświęcenie w walce o zdrowie i życie mieszkańców.

W ciągu ostatniej doby w Małopolsce potwierdzone zostały 663 nowe zakażenia koronawirusem, dwie osoby zmarły.

rsr/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] Uchwała w sprawie zmian budżetu Gminy Miasto Mrągowo na rok 2021
Następny artykułPolicjanci zatrzymali złodziei. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności