A A+ A++

Już nie tytoń a samochody. Z danych pograniczników wynika, że mocno wzrósł przemyt samochodów na Wschód, głównie do Ukrainy.

Przemyt na wschodniej granicy. Już nie tytoń jest numerem jeden
/ Straż Graniczna

Już nie tytoń

Przemyt na wschodniej granicy od czasu jej uszczelnienia udało się ograniczyć, poza wywozem do Ukrainy aut kradzionych w Europie – informuje wtorkowa “Rzeczpospolita”.

Jak wynika z danych Straży Granicznej (SG), do których dotarła “Rzeczpospolita”, liczba przerzuconych z Białorusi papierosów, głównego “towaru eksportowego” reżimu Łukaszenki, spadła w 2022 r. o 94 proc., z Ukrainy – o 74 proc. A kontrabanda tytoniu z tych krajów zmalała o jedną trzecią, a z Rosji praktycznie ustała.

Wojna okazała się pożywką dla nieuczciwych

Według dziennika o 50 proc. zwiększyła się jednak wartość przemytu samochodów na granicy Polski z Ukrainą. SG zablokowała w 2022 r. wywóz 215 aut – to co prawda o 30 mniej niż w 2021 r., za to bardziej luksusowych, bo wartych łącznie 11,8 mln zł, a rok wcześniej blisko 7,9 mln zł.

“Jadący do Ukrainy próbują wywieźć samochody osobowe i dostawcze z przerobionymi numerami i na sfałszowanych dokumentach – skradzione w Europie, rzadziej w Polsce. Boom rozpoczął się podczas chwilowego zniesienia cła za auta sprowadzane do Ukrainy” – czytamy.

“Nowym zjawiskiem są legalne samochody, w których zostały zamontowane skradzione podzespoły, np. silniki” – mówi cytowany przez “Rz” Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału SG. Trefny składak – dostawczy renault ujawniony na przejściu w Hrebennem – miał silnik i skrzynię biegów z aut poszukiwanych jako skradzione we Francji. 

– Warto podkreślić, że sporo z ujawnionych aut jako kradzionych było
kupowanych przez Ukraińców nieświadomie – podkreśla por. Anna Michalska,
rzeczniczka KG Straży Granicznej.

aop/ ok/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKasza w kamasze
Następny artykułGłośno o dużych i małych wałach korbowych z ostrowieckiej Celsy