Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęli innowacyjny program tzw. diagnostyki czynnościowej mikrokrążenia wieńcowego. Pozwala ona wykryć zmiany w najdrobniejszych tętnicach serca i określić, czy przyczyną dolegliwości dławicowych jest choroba mikrokrążenia. To kluczowy moment w procesie diagnostycznym.
W diagnostyce choroby wieńcowej standardem jest badanie koronarograficzne, oceniające stan nasierdziowych tętnic wieńcowych.
Okazuje się jednak, że tętnice wieńcowe stanowią zaledwie fragment układu krążenia mięśnia sercowego, a pozostałe 90 proc. tworzone jest przez mikrokrążenie. Poszerzenie diagnostyki o ocenę mikrokrążenia jest wskazane u pacjentów z dolegliwościami stenokardialnymi, u których nie stwierdza się zmian w tętnicach wieńcowych (tzw. zespół INOCA i MINOCA) – mówi dr hab. Łukasz Kołtowski.
Ocena, którą przeprowadzają specjaliści pozwala – poza rozpoznaniem – określić patogenezę choroby, a to daje podstawę do włączenia odpowiedniego leczenia. Wyniki badań z randomizacją wskazują, że zastosowanie właściwej farmakoterapii pozwala na poprawę stanu zdrowia i redukcję odczuwalnych przez chorego objawów.
Pierwszy zabieg diagnostyki mikrokrążenia wykonał 23 sierpnia zespół w składzie: dr hab. Łukasz Kołtowski, dr hab. Mariusz Tomaniak, mgr Iwona Wyszomirska, mgr Ewa Brauła oraz Tomasz Badylak. Wykorzystano w nim nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwalający na precyzyjną ocenę zmian w tętnicach serca.
Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, objawia się w postaci charakterystycznego bólu w klatce piersiowej. Symptomy schorzenia mogą także być nietypowe i dawać o sobie znać poprzez “maskę” – duszności, chroniczne zmęczenie, omdlenia, a nawet nudności oraz wymioty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS