A A+ A++

Ponad 35 proc. mieszkańców Dubicz Cerkiewnych ma ponad 65 lat. Młodzi stąd uciekają. Urzędujący od 14 lat wójt chciałby ich zatrzymać wyasfaltowanymi drogami i szerokopasmowym internetem.

Podlaskie Dubicze Cerkiewne w powiecie hajnowskim, kilkanaście kilometrów od granicy polsko-białoruskiej, odwiedziłem w pierwszy dzień wiosny. Bociany jeszcze nie powróciły do gniazd na dachach kilku domów w centrum miasteczka. Ulice świecą tu pustkami. Czasem tylko przemyka wojskowa ciężarówka. Podobnie jak w całej gminie położonej częściowo w Puszczy Białowieskiej. Nad wsią w już wiosennym słońcu błyszczy kopuła cerkwi Opieki Matki Bożej.

Nieopodal kościół chrześcijan baptystów. Przy wyjeździe cmentarz podzielony na pół. Po jedne stronie bramy wejściowej pochowani katolicy, z drugiej – nagrobki zwieńczone prawosławnymi krzyżami. Z nagrobnych tablic wynika, że część tutejszych mieszkańców dożywa osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu, a nawet prawie stu lat. W 1985 r. we wsi wzniesiono pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej. Na pomniku umieszczono nazwiska 27 żołnierzy poległych w latach 1941-1944. W 2018 roku został uznany przez IPN za symbol komunizmu i go zdemontowano.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPromocja na smartfon Motorola Edge 30 Neo 8/128 GB, 120 Hz P-OLED – za nawet 736 zł (rabat 110 zł)
Następny artykułРосіяни досі намагаються захопити острів Зміїний – Буданов