A A+ A++

Instalację “Zatrute źródło” autorstwa Jerzego Kaliny, upamiętniającą 100-lecie urodzin Jana Pawła II, odsłonięto w basenie fontanny przed Muzeum Narodowym w Warszawie.

Chciałbym, żebyśmy tę instalację oglądali razem z dwiema wystawami, które niedawno otwieraliśmy, tzn. +Fotorelacje. Wojna 1920+ o wojnie polsko-bolszewickiej oraz +Polska. Siła obrazu+, która mówi o sile symbolicznej malarstwa polskiego” – p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW) Łukasz Gaweł.

Chciałbym, żeby Muzeum Narodowe było takim miejscem, w którym faktycznie toczymy rozmowę, ale merytoryczną rozmowę, na temat narodowych mitów, narodowych symboli i tego, co nas konstytuuje – tego, co nas tworzy” – podkreślił.

Gaweł ocenił, że dla niego “w tej rzeźbie jest bardzo dużo smutku, samotności“. “Nie widzę tam wielkiej siły (…). Myślę, że gdyby Jan Paweł II słuchał różnych wypowiedzi w naszej przestrzeni publicznej, to właśnie tak by się czuł – osamotniony” – mówił p.o. dyrektora MNW.

Myślę, że to jest też okazja (…) – instalacja i te dwie wystawy – do tego, żeby odpowiedzieć sobie na najtrudniejsze pytania” – zaznaczył. “Gorąco zachęcam państwa do tego, żeby oglądać je w pakiecie – obejrzawszy instalację Jerzego Kaliny wejść do muzeum i zobaczyć te dwie wystawy. Być może wyjdziemy mądrzejsi, być może mądrzej będziemy umieli popatrzeć na nasze współczesne otoczenie, w którym żyjemy. Być może będziemy mądrzej myśleć o naszej rzeczywistości” – powiedział Gaweł.

Rekordowa cena za fortepian Szpilmana. Takiej licytacji jeszcze w Polsce nie było
Rekordowa cena za fortepian Szpilmana. Takiej licytacji jeszcze w Polsce nie było

Zobacz również

Instalacja “Zatrute źródło” jest pierwszą pracą Jerzego Kaliny poświęconą papieżowi Polakowi. Stanowi zarazem artystyczną odpowiedź na rzeźbę Maurizio Cattelana “La Nona Ora” z 1999 r.

Kalina ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1971). Jest uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich artystów. Podejmował wiele różnych aktywności twórczych, które sam określał jako akcje plastyczne, rytualne, obrzędowe, interwencje, piktogramy żyjące.

Zapisał się w historii polskiej sztuki współczesnej jako rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, autor spektakli teatralnych oraz filmów animowanych i dokumentalnych, jeden z pierwszych polskich performerów.

Kalina jest autorem, m.in. projektu pomnika Katyńskiego “Kalwarie Polskie” w Podkowie Leśnej (1990), projektów polowych ołtarzy papieskich podczas pielgrzymek Jana Pawła II (1987, 1991 i 1999), oprawy plastycznej po … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWygrana i awans Jastrzębskiego Węgla
Następny artykułWlk. Brytania chce zmniejszyć zamówienie na E-7A