A A+ A++

W niedzielę na Pl. 11 Listopada zebrało się kilkaset osób, które protestowały w spawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Protestujący zgromadzili się na łaskim rynku, a następnie przeszli pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości gdzie zapalili znicze.
Również wczoraj 26.10.2020 r. o godz. 17:00 rozpoczęła się kolejna manifestacja, osób które nie zgadzają się z wyrokiem TK.  Protestujący wyruszyli z Pl. 11 Listopada i przeszli pod Starostwo Powiatowe w Łasku, gdzie przez kilka minut blokowali rondo. Podczas powrotu na łaski rynek, zaprotestowali również pod łaską kolegiatą.

Kilkuosobowa grupa z transparentami wtargnęła do kościoła, ale szybko została wyproszona przez wiernych uczestniczących  w nabożeństwie. Do czasu opuszczenia przez „pokojowo” nastawionych protestujących placu kościelnego i skandujących „Wypier… z pedofilią”, wejścia do kościoła pilnowało kilku młodych mężczyzn.

Przeciw czemu protestujemy?

Wiele osób, którzy brali udział w protestach nie do końca zdawali sobie sprawę przeciw czemu protestują. Według wyroku ogłoszonego przez Trybunał Konstytucyjny, w dalszym ciągu aborcja jest możliwa w przypadku gwałtu czy też w razie zagrożenia życia matki. Ustawa ta nie zakazuje również badań prenatalnych. Najwięcej kontrowersji budzi zapis w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu, która brzmi:

„Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku, gdy (…) badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.  Trybunał Konstytucyjny uznał iż ten zapis jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie schorzenia kwalifikowały się do aborcji eugenicznej?

  1. Trisomia chromosomu 21 (zespół Downa) – pewna niepełnosprawność fizyczna, której towarzyszy opóźnienie umysłowe. Może przybrać trzy formy – lekką, średnią lub ciężką. Osoby z zespołem Downa, ze względu na osłabiony układ odpornościowy, są znacznie bardziej podatne na choroby. Średnio przeżywają 25–30 lat.
  2. Trisomis chromosomu 18 (zespół Edwardsa) – schorzenie to charakteryzuje się licznymi deformacjami oraz anomaliami w budowie anatomicznej. Jedynie 5% dzieci z tym zespołem jest w stanie przetrwać cały okres ciąży i dożyć do porodu. Żyją maksymalnie 1 rok. Nie do końca poznane jest to, co czują i w jaki sposób postrzegają świat.
  3. Trisomis chromosomu 13 (zespół Patau) – jest to choroba powodująca u dzieci przewlekły, uciążliwy ból. Wiele ciąż kończy się poronieniem lub obumarciem płodu. Około 70% nie dożywa 6 miesięcy po urodzeniu.
  4. Trisomis chromosomu 8 (zespół Warkany’ego) – choroba, która uniemożliwia dziecku przeżycie. W momencie postawienia diagnozy rodzice oczekują na moment, kiedy płód obumrze.
  5. Acefalia i mikrocefalia – należą one do nieodwracalnych ciężkich uszkodzeń płodu. Te dwie jednostki chorobowe określają stan, w którym nie wykształca się głowa oraz mózg, mogą powstać jedynie fragmenty lub zalążki. Płód nie ma szans na przeżycie.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy ogłoszenie wyroku TK nie jest zagłuszeniem przeforsowania ustawy o nakazie zakrywania ust i nosa oraz przymusowym szczepieniom na koronawirusa?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHołownia do Morawieckiego: Panie premierze, wymiotować się już chce
Następny artykułDofinansowanie dla OSP z terenu Gminy Sokółka