A A+ A++

Pod łódzką siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi odbył się protest przeciw czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. TK w miniony czwartek wydał wyrok, że zaskarżone przez premiera Mateusza Morawieckiego przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją. Wniosek premiera zawierał trzy punkty, w których chodzi m.in. zgodność z Konstytucją zasady lojalnej współpracy państw UE czy pierwszeństwa prawa unijnego.

(Fot. Dagmara Kendzior)

Zdaniem protestujących decyzja TK docelowo może przyczynić się do wyjścia z Unii Europejskiej. Obecny na proteście senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił, że nie jest to możliwe, ale według niego rząd będzie próbował “zohydzić Unię” Polakom. – Rządzący nie mają większości na to, żeby formalnie podjąć decyzję o wyjściu z Unii Europejskiej. Zdecydowana większość Polaków jest temu przeciwna. Koalicja rządząca nie ma też większości, żeby zmienić konstytucję – mówił Kwiatkowski.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Matuszewski zapewniał w debacie Radia Łódź, że rząd wcale nie chce wychodzić z Unii Europejskiej. – Absolutnie taka sytuacja nie ma miejsca. To lewica i liberałowie wmawiają Polakom, że obecnie rządzący są na przykład za wyjściem z Unii. To nie jest prawda. My jesteśmy tylko za tym, abyśmy byli traktowali na równi. Skończyły się czasy takiego potakiwania, jak to było za czasów rządów Donalda Tuska – dodał Marek Matuszewski.

Po ogłoszeniu wyroku Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że “miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów”. Mateusz Morawiecki, odnosząc się do orzeczenia Trybunału, napisał na Facebooku, że “wejście Polski i krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci”. “Zarówno dla nas, ale i dla samej UE. Wygraliśmy na tym wszyscy” – dodał premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego “potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP”. “To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa” – wyjaśnił. Premier zauważył przy tym, że “to samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich”. Szef rządu podkreślił, że Polska ma takie same prawa w Unii Europejskiej, jak inne państwa. “Pragniemy, żeby te prawa były respektowane. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. “Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych. To jest też nasza wspólnota, nasza Unia. Takiej Unii chcemy i taką Unię będziemy dalej tworzyć” – dodał premier. 

Wyrok Trybunału kwestionuje też regulacje europejskie, dotyczące umożliwienia sądom krajowym orzekanie z pominięciem konstytucji i na podstawie uchylonych norm. Sąd konstytucyjny uznał również za niezgodne z ustawą zasadniczą uprawnienie sądów krajowych do badania legalności aktów powoływania sędziów przez prezydenta oraz uchwał KRS z wnioskiem do prezydenta w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał sprawę w pełnym składzie. Wyrok zapadł większością głosów. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProf. Łukasz Hardt: Naprawiliśmy błąd z przeszłości
Następny artykułNysa zostaje w Europie – ile osób przyszło na protest?