A A+ A++

Stolica Dolnego Śląska co roku przyciąga mnóstwo osób – zarówno tych, które chcą we Wrocławiu zamieszkać na stałe jak i turystów, ciekawych zmieniającego się miasta. O tym, że stolica regionu przechodzi prawdziwą przemianę, świadczą również liczne projekty rewitalizacyjne.

Rewitalizacja we Wrocławiu: zmiany w kolejnych obszarach

We Wrocławiu cały czas realizowane są projekty rewitalizacyjne – dotyczące zarówno dróg, jak i np. podwórek starych kamienic. Wszystko po to, by przywrócić świetność terenom poprzemysłowym lub zdegradowanym z innych powodów.

Jeden z najgłośniejszych projektów rewitalizacyjnych Wrocławia ostatnich lat dotyczył Psiego Pola. Na osiedlu znajdowało się mnóstwo budynków, które albo były w dużej mierze zniszczone, albo – znacząco uszkodzone, z wybrakowaną elewacją. W złym stanie znajdowały się także drogi, a ruch samochodowy był niezwykle natężony, co skutkowało potężnym hałasem i wyjątkowo uciążliwymi korkami. W 2008 r., na zlecenie ówczesnego prezydenta Wrocławia, zapoczątkowany został jednak projekt rewitalizacyjny.

W ramach projektu zdecydowano się m.in. na stworzenie Nowej Famy (centrum biblioteczno-kulturalnego) czy budowę pasażu handlowo-usługowego na tyłach kamienic i stworzenie zaplecza gastronomicznego. Oprócz tego miasto podjęło się także odnowienia zniszczonych kamienic (wraz z podwórkami) i przebudowy infrastruktury ulicznej. Efektem było uspokojenie ruchu i stworzenie przestrzeni przyjaznej dla pieszych. Zadbano też o zieleń i miejsca do rekreacji – posadzono drzewa, zbudowano fontannę i stworzono przestrzeń do odpoczynku. Rewitalizacja osiedla zakończyła się dużym sukcesem, dlatego nic dziwnego, że nowe mieszkania we Wrocławiu Psie Pole cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Przedmieście Oławskie – nowy projekt rewitalizacyjny

Jednym z nowych obszarów rewitalizacji we Wrocławiu jest Przedmieście Oławskie. Głównymi założeniami projektu jest modernizacja terenów nabrzeżnych Oławy, remont kamienic zgłoszonych przez wspólnotę, odnowienie i zagospodarowanie wnętrz podwórek (w tym np. wydzielenie ogródków tylko dla mieszkańców) czy uspokojenie ruchu między wnętrzami kwartałowymi. Dodatkowo we wnętrzach kwartałów zabudowy zaprojektowane zostaną specjalne ścieżki, a wzdłuż nich będą powstawać przestrzenie różnych aktywności. W przypadku niektórych kamienic miasto chce również dobudować balkony – tak, by poprawić komfort życia mieszkańców. Oprócz tego planowane jest także zagospodarowanie ścian przejść (np. poprzez malunki) czy oświetlenie przejść i przejazdów. Podobnie jak w przypadku Psiego Pola, Przedmieście Oławskie ma zatem przede wszystkim stać się przyjazne mieszkańcom.

Warto też pamiętać, że we Wrocławiu równolegle prowadzone są inne, często mniejsze projekty rewitalizacyjne – na przykład rewitalizacja skwerów na Brochowie czy Placu Indyjskiego i Mongolskiego. To świadczy o tym, że stolica Dolnego Śląska stawia na ciągłe zmiany i dostosowywanie miasta do potrzeb mieszkańców pod każdym względem – zarówno jeśli chodzi o małe, pojedyncze miejsca jak i całe osiedla. 



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragedia na krajowej ósemce. Zginęły trzy osoby
Następny artykułNagrody w XXIV konkursie „Mój Las” rozdane