A A+ A++

04.04.2021r. 12:27

Włoski Enel Green Power bierze udział w projekcie ORANGE.BAT, wykorzystując zielony wodór, aby pomóc zmniejszyć wysoką emisję gazów cieplarnianych wytwarzanych przez przemysł ceramiczny w regionie Walencji w Hiszpanii.

Enel Green Power bierze udział w nowym projekcie w Hiszpanii dotyczącym produkcji i wykorzystania zielonego wodoru. Inicjatywa, zwana ORANGE.BAT, po raz pierwszy skupi się na przemyśle ceramicznym w regionie Walencji, na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii.

Okręg przemysłowy Castellón w Walencji, jeden z najważniejszych ośrodków produkcji ceramiki w Europie, został wybrany do wdrożenia projektu, ponieważ stąd pochodzi 95 proc. hiszpańskiego przemysłu ceramicznego i, co ważniejsze, jest on obecnie odpowiedzialny za ok. jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych w regionie.
“Obecnie używany jest gaz ziemny, który zostanie częściowo zastąpiony wodorem, a ten będzie produkowany przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Ten projekt przyniesie redukcję emisji o 75,8 tys. ton metrycznych CO2 każdego roku” – wyjaśnia Paola Brunetto, szefowa działu wodoru w Enel Green Power.

“Przy wyborze Walencji kierowaliśmy się również innymi lokalnymi cechami. Koncentracja tak wielu gałęzi przemysłu na ograniczonej przestrzeni upraszcza transport, a Hiszpania, która pozostaje jednym z naszych głównych rynków, jest także jednym z krajów o najlepszych zasobach w zakresie odnawialnych źródeł energii” – dodaje Paola Brunetto.

Projekt ORANGE.BAT jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum składające się z 40 członków. Na liście obok EGP znajduje się hiszpańska grupa przemysłowa ETRA, koordynująca inicjatywę i specjalizująca się w innowacyjnych technologiach oraz szwajcarska firma Smartenergy, która zajmuje się rozwojem technologii wodorowych. Oprócz samorządu regionalnego Walencji zaangażowane są również dwa stowarzyszenia branżowe oraz 26 małych i średnich przedsiębiorstw ceramicznych, które będą użytkownikami końcowymi.

Zadaniem EGP jest dostarczanie energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach wiatrowych i słonecznych oraz udział w produkcji zielonego wodoru poprzez inwestycję w pionierski elektrolizer o mocy 100 MW.

Innym aspektem projektu, który łączy innowacje i zrównoważony rozwój, jest podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym. Nacisk zostanie położony również na spożytkowanie produktów ubocznych: elektrolityczny tlen zostanie wykorzystany w piecach do wypalania fryt ceramicznych, a ciepło odpadowe – do ogrzewania mieszkalnego i przemysłowego.

ORANGE.BAT, zgodnie z planami, ma wejść w życie w 2024 r.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrump wezwał do bojkotowania baseballu
Następny artykułProf. Gut o najnowszych danych nt. epidemii: Nietypowy dzień