A A+ A++

Od 22 kwietnia 2024 roku rusza nowa odsłona ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”. Ten niezwykle popularny projekt, który do tej pory pomógł tysiącom polskich rodzin w wymianie starych źródeł ogrzewania oraz termomodernizacji domów, otrzymał solidne zaplecze finansowe. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), korzystając z środków europejskich z programu FEnIKS, zapewnił stabilne finansowanie na najbliższe lata, wynoszące aż 6,4 miliarda złotych.

Program umożliwi wymianę 111 260 źródeł ciepła oraz zmodernizowanie energetycznie 97 010 budynków, przyczyniając się do znacznej redukcji emisji szkodliwych substancji. Spodziewany efekt to obniżenie emisji o 0,5 miliona ton ekwiwalentu CO2 rocznie, co stanowi ważny krok w realizacji celów klimatycznych Polski do roku 2030.

Nowa wersja programu wprowadza istotne zmiany w zasadach przyznawania dofinansowań. Od teraz możliwe będzie uzyskanie najwyższego poziomu wsparcia tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub jeden lokal mieszkalny w takim budynku. To ma na celu ograniczenie nadużyć i zwiększenie efektywności wydatkowania publicznych środków. Dodatkowo, zainteresowani będą musieli wybierać pompy ciepła oraz kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet, które znajdują się na specjalnej „liście zielonych urządzeń i materiałów”. Lista ta ma zapewnić, że finansowane urządzenia spełniają wysokie normy techniczne i są ekonomiczne w użytkowaniu.

NFOŚiGW również wprowadza nowe zapisy umowne, które mają zwiększyć ochronę osób otrzymujących dotacje. Wprowadzona zostaje między innymi możliwość wypłaty zaliczki na konto wykonawcy po przedstawieniu przez beneficjenta dyspozycji wypłaty z kopią faktury zaliczkowej. Ponadto, wszystkie dyspozycje dotacyjne realizowane przez pełnomocników muszą być teraz potwierdzone notarialnie.

Dzięki tym zmianom program „Czyste Powietrze” staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla gospodarstw domowych, które planują inwestycje w zrównoważone źródła energii i efektywność energetyczną, jednocześnie zwiększając ich bezpieczeństwo finansowe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy ślubowanie nowych radnych, burmistrzów i wójtów?
Następny artykułApel do premiera Donalda Tuska o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach, których obecny kształt jest szkodliwy dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa, konsumentów i środowiska.