A A+ A++

Udostępnij!

W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Dostępnych jest wiele programów rządowych, oferujących dofinansowanie dla technologii, wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz inne rozwiązania, mające na celu ograniczenie nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego. Jednym z takich programów jest Czyste Powietrze. Poznaj zasady uczestnictwa!

Osoby, chcące wykorzystywać odnawialne źródła energii na własny użytek lub te, planujące przeprowadzić termomodernizację budynku, nie muszą same mierzyć się z kosztami takiej inwestycji. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, możesz skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze, którego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Chcesz wiedzieć, co obejmuje ta dotacja oraz kto może z niej skorzystać? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Czyste powietrze – kto może skorzystać?

Mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych coraz częściej obserwują u swoich sąsiadów proekologiczne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Fotowoltaika i pompy ciepła cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ umożliwiają wygenerowanie znacznych oszczędności oraz zmniejszenia negatywnego wpływu gospodarstw domowych na środowisko naturalne. Mimo, że technologie te w dłuższej perspektywie są bardzo opłacalne, są również dość kosztowne. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze sprawia, że jego uczestnicy nie odczują w tak dużym stopniu tego wydatku. Kto może skorzystać z dotacji?

Program Czyste Powietrze dedykowany jest osobom, będącym właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych wydzielonych w takich budynkach, które posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą. Dzięki niemu uczestnicy mogą zyskać od 30 tys. do nawet 79 tys. złotych, w zależności od poziomu finansowania.

Ulga termomodernizacyjna w programie Czyste Powietrze – co obejmuje?

Jednym z elementów programu Czyste Powietrze jest ulga termomodernizacyjna. Uczestnik jest w stanie odliczyć ją od podstawy obliczenia podatku w związku z wydatkami przeznaczonymi na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Kwota, którą odlicza podatnik, nie może być większa niż 53 tys. złotych. Limit ten dotyczy całokształtu prac termomodernizacyjnych w budynkach, których jest on właścicielem lub współwłaścicielem. Jakie prace zalicza się do termomodernizacji?

Oprócz przedsięwzięć związanych z odnową elewacji, które najczęściej kojarzone są z pracami termomodernizacyjnymi, uczestnik programu może odliczyć od podatku wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Elementy te powinny odpowiadać wymaganym wartościom, związanym ze współczynnikiem przenikania ciepła U. Skorzystanie z produktów sprawdzonego producenta, takiego jak DAKO.eu, zagwarantuje Ci komfortową temperaturę w Twoim domu oraz umożliwi zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem budynku, co przełoży się na większe oszczędności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkogroszek już jedzie do Marek
Następny artykułPiłkarz znów trenuje po ataku nożownika