A A+ A++

W Polsce notowany jest jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć pięcioletnich, będący miarą wyleczalności raka szyjki macicy. O roli profilaktyki mówili dziś podczas otwarcia wystawy poświęconej nowotworom kobiecym eksperci oraz parlamentarzyści.

W sejmie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy poświęconej budowaniem świadomości na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Wystawę otworzyli wicemarszałkini Sejmu RP Monika Wielichowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. profilaktyki nowotworowej RAK STOP Katarzyna Piekarska oraz dr n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.

Mam takie ciche marzenie, żeby obciachem było po prostu się nie badać

– mówiła przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. profilaktyki nowotworowej RAK STOP Katarzyna Piekarska

Z kolei prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii – Instytutu im. M Skłodowskiej – Curie w Warszawie mówił o przeszkodach emocjonalnych, np. strachu:

Profilaktyka to inwestycja, a inwestycja w zdrowie jest czymś najważniejszym. Myślę, że warto przekonać tych którzy są nieprzekonani, że strach jest złym doradcą. Dzisiaj chcielibyśmy, żeby ten strach był pokonany. Żebyśmy wiedzieli że jeżeli faktycznie w czasie profilaktyki, nawet coś się zdarzy niewłaściwego, będziemy mieli rozpoznanie, to nie stracimy szansy, a zyskamy.

Poseł Dariusz Joński nawiązał do osobistego zaangażowania posłanki Katarzynki Piekarskiej

Przypominam sobie, jak kilka miesięcy temu Katarzyna Piekarska, która nas tutaj zaprosiła, opowiadała swój przypadek, kiedy przechodziła obok mammobusa i zastanawiała się – wejść, nie wejść i weszła. I trochę nawiązując do ostatnich słów pana profesora Bidzińskiego uzyskała tę nadzieję, życie, zdrowie, a oprócz tego, wszyscy zyskaliśmy świetną ambasadorkę tego dużego projektu.

Jak z kolei podała kancelaria Sejmu RP na portalu X:

Na planszach zostały zaprezentowane ważne aspekty profilaktyki pierwotnej i wtórnej raka szyjki macicy.

Na jednej z plansz można było przeczytać, że:

Raka szyjki macicy można wyeliminować jako chorobę, ale potrzeba zdecydowanych decyzji. Takich, jak: skoordynowane zaangażowanie lekarzy i całego personelu medycznego, świadomość wśród kobiet, a także kierunkowa edukacja. Podczas otwarcia wystawy padło również hasło, że edukację w zakresie profilaktyki warto zacząć już nawet w podstawówce.

Wystawa Amazonek – dopełniła całość. Jak informuje Kancelaria Sejmu RP:

Wyjątkowość tego wydarzenia podkreśla połączenie jej z wystawą “Amazonek”, prezentującą portrety kobiet, które dzięki skutecznemu leczeniu pokonały raka piersi. Na fotografiach prezentują się ochotniczki z Poznańskiego Towarzystwa Amazonek, które z dumą podkreślają swoje zwycięstwo nad nowotworem. Pomimo widocznych śladów walki z chorobą, te kobiety świadomie i silnie podkreślają, że mastektomia to nie wyrok, lecz etap, który akcentuje ich piękno i przynosi nowe, pełne życie. W ten sposób stają się inspiracją, dowodząc, że kobiece piękno jest wielowymiarowe i nie ogranicza się do jednego atrybutu.

 Po konferencji odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. profilaktyki nowotworowej RAK STOP. Więcej o planowanych działaniach w poniższym materiale:

Jak przekonać Polaków do profilaktyki?
Jak przekonać Polaków do profilaktyki?

Autor: Nina Nowak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGalax wypuścił RTX 3050 6GB w odsłonie Low-Profile z białą osłoną chłodzenia i PCB
Następny artykułChciał ukraść storczyki, usłyszał zarzut kradzieży rozbójniczej